Fransk film og debat: Rocco et ses frêres
Start | 03.11.2023 |
Lektioner | 3 |
Arrangement nr. | 1296-23 |
|
|
Sted | Borgergade 12, 1. sal |
Pris | kr. 0 |
Rocco et ses frères (1960)af Luchino Visconti
Kan du lide fransk film? Vil du lære den franske kultur bedre at kende igennem film? Er du nysgerrig på forskellige aspekter af den fransktalende verden? Kunne du tænke dig at få mulighed for at bruge og forbedre dit fransk?
Hvis du kan svare ja til disse spørgsmål, så kom og se en fransk film og deltag i den efterfølgende debat med udgangspunkt i fransk filmhistorie.
Cand.mag. og filmekspert Kamel Benkaaba lægger op til debat om sprog og film på letforståeligt fransk.
Dagens film er Rocco et ses frères (1960) af Luchino Visconti.
Rocco et ses frères (Rocco og hans brødre) er en anmelderrost film instrueret af Luchino Visconti. Filmen fortæller historien om familien Parondi, der flytter fra det sydlige Italien til Milano på jagt efter et bedre liv, men som kæmper for at tilpasse sig deres nye omgivelser.
Gennem sine kraftfulde præstationer og realistiske skildring af de udfordringer, som immigranter står over for i efterkrigstidens Italien, udforsker Rocco et ses frères temaer som familie, maskulinitet og social og økonomisk kamp. Filmen betragtes som et mesterværk, rost for sin nuancerede karakteristik og social kommentar til spændingerne mellem nord- og syditalienere.
Med en talentfuld rollebesætning, herunder Alain Delon som Rocco og Annie Girardot som Nadia, er Rocco et ses frères blevet en klassiker i verdensbiografen og er stadig et must-see for alle, der er interesseret i filmhistorie.
Debatten efter Kamel Benkaabas oplæg kan foregå på både fransk og dansk. Du bestemmer selv, om du vil deltage på fransk.
Alle er velkomne.
En espérant vous voir nombreux !
Det foregår:
Fredag den 3. november 2023 kl. 16.00-20.00
Borgergade 14., 1. sal, lokale 108/110.
Det er gratis, men man skal tilmelde sig, da der er begrænset antal pladser.