Menu

B1/B2 Grammatik brush-up - få styr på konjunktiv - intensivt i uge 33

Start
mandag 14. august
Pris
kr. 1.450
Nedsat pris
kr. 1.360
Lektioner
15
Start 14.08.2023
Periode 14.08.2023 til 18.08.2023
Lektioner 15
Hold nr.: 5311-23
Underviser cand.mag. Ana Monge del Olmo
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 108
Tid man 16.30 - 19.00
tir 16.30 - 19.00
ons 16.30 - 19.00
tor 16.30 - 19.00
fre 16.30 - 19.00
Pris kr. 1.450
Nedsat pris kr. 1.360
Tid man 16.30 - 19.00
tir 16.30 - 19.00
ons 16.30 - 19.00
tor 16.30 - 19.00
fre 16.30 - 19.00

Konjunktiv (eller ønskemåde på dansk) er et af de grammatiske emner, som indfødte spansktalende har nemt ved, men som det kan være rigtig svært at forstå og lære for andre. Hvis du gerne vil tale korrekt spansk, er det dog en god idé at sætte ind her. For hvis du kan bruge konjunktiv korrekt, så får du anerkendende ord med på vejen i spansktalende lande.
På kurset taler vi om, hvad konjunktiv er, og hvorfor den form af verbet overhovedet findes på spansk. Vi gennemgår meget grundigt, hvornår man skal bruge konjunktiv, når man taler spansk.
På kurset er der tid til at kigge på en masse praktiske eksempler, og vi laver mange sproglige øvelser, så du får rutine og bliver sikker i, hvornår du skal bruge konjunktiv i dine egne sætninger på spansk.

Arbejdsformer og -sprog
Undervisningen er en blanding af klasseundervisning, gruppe- og pararbejde.
Vi kommer så langt, vi kan, på spansk, og efter behov benytter vi dansk.

Praktiske oplysninger
Underviseren uddeler materialet, som er inkluderet i kursusprisen.

Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får også adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:


  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset


Der er 8-14 kursister på holdet.

Ana Monge del Olmo

Ana Monge del Olmo er født i Zaragoza, hovedstaden i Aragonien, der ligger i det nordøstlige Spanien mellem Catalonien og Baskerlandet. Ana har rejst meget både inden og uden for Spanien og har boet i flere forskellige europæiske lande samt i Japan og USA.
Under opholdet i Japan begyndte hun sin karriere som spanskunderviser, da hun meldte sig som frivillig lærer.
I 2005 flyttede hun til Danmark, hvor hun fortsatte sine studier og blev uddannet som cand.mag. i engelsk og spansk. Ana har arbejdet en del år inden for folkeoplysningen og underviser også i spansk på den engelsksprogede skole Copenhagen International School. Hun er certificeret eksaminator i spansk som fremmedsprog (DELE).

Ana anbefaler:

  • Zaragoza i oktober måned. Den 12. oktober fejres “El Pilar”, der er helgen for alle spansktalende. Igennem byens gader bevæger sig optog med deltagelse af mennesker iklædt regionale dragter fra mange latinamerikanske lande samt andre egne af Spanien. Optoget ender ved katedralen, hvor alle lægger blomster ved helgenstatuen.
  • Cantabrien, beliggende nordpå ud mod Biscayen, er en af Anas favoritregioner i Spanien. Her kan man finde pittoreske og meget charmerende små byer som Laredo, Santillana del Mar, Castro Urdiales, San Vicente de la Barquera m.fl.
  • www.elpais.com der giver et godt nyhedsoverblik og indeholder mange interessante artikler. Dette dagblad er velegnet, hvis man vil holde sig orienteret om, hvad der foregår i det spanske samfund.
  • Documentos RNE - for download af dokumentarudsendelser på spansk og med en spansk vinkel.
  • Københavns Hovedbibliotek der har et stort og godt udvalg af skønlitteratur på spansk.
Vis mereVis mindre

B1/B2 Grammatik brush-up - få styr på konjunktiv - intensivt i uge 33

14. august - 18. august

Tilmeld