A2.5 og A2.6 Italiensk for let øvede
| Start | 15.09.2026 |
| Period | 15.09.2026 to 19.01.2027 |
| Lessons | 45 |
| Course no.: | 1441-26 |
| Teacher |
cand.mag.
Stine Hjelm Henkel |
|
|
|
| Location | Gothersgade 14, 1. floor |
| Room | 106A |
| Time |
Tue 10:00 - 12:30 |
| Price | DKK 3,600 |
| Reduced price | DKK 3,330 |
| Time |
Tue 10:00 - 12:30 |
Styrk dit italienskDette kursus er for dig, der ønsker at blive bedre til italiensk på en aktiv og sjov måde. Fokus på kurset er at styrke dit italiensk i aktuelle og relevante sammenhænge, så du lærer at bruge og forstå sproget, som det tales i Italien. Dine samtaler med italienerne bliver mere nuancerede, og dine ferier i Italien bliver endnu sjovere!
Hav flere samtaler med italienernePå kurset lærer du italienerne og deres kultur bedre at kende. Både i forhold til de emner, vi gennemgår, og de gloser, du lærer.
Vi øver små, konkrete samtaler, der er lidt mere avancerede end på begynderkurserne. På den måde er du mere tryg ved at kaste dig ud i samtaler med italienere om mad, vejret, skønne steder, rejser og meget mere.
Du bliver bedre til at tale, så du fx kan:
- sige, hvad der er sket med dig selv eller andre
- fortælle om dit liv, hvor du har boet, gået i skole og meget mere
- tale om sport og andre hobbyer – hvad kan du lide at lave i din fritid?
- beskrive personer og genstande på en mere præcis måde
- udtrykke din mening om noget – er du enig eller uenig? Og hvorfor?
Vi taler om den italienske kultur, så du lærer Italien bedre at kende, og vi sammenligner den med den danske. Hvad er typisk italiensk, og hvorfor tænker og agerer italienerne, som de gør? Hvordan har det italienske samfund ændret sig i de sidste år? Vi taler bl.a. om familiemønstre, børneopdragelse og kønsroller.
En nem italiensk bogFor at lære nye ord på en spændende måde læser du en italiensk easy reader: La ricetta segreta. Den foregår i Norditalien i regionen Trentino-Alto Adige. Enrico vender hjem til sin hjemegn og glæder sig til at møde sin gamle ven, en pensioneret kemiker. Men vennen er forsvundet! Han er blevet bortført, men hvem har gjort det og hvorfor? Der er masser af spændende handling og gode personbeskrivelser, og du kan forstå det meste uden at slå gloser op (men der ligger gloser på dansk på onlineplatformen Moodle).
Samtale og grammatikI klassen arbejder vi med forskellige aktiviteter, så du bliver aktiveret hele tiden. Det meste af tiden bruger vi på samtale på italiensk. Vi taler hele holdet sammen, og I arbejder to og to eller i små grupper – på den måde får du sagt mest. Vi kigger også på videoer og lytter til italienske sange. Det gør det både nemmere og sjovere at lære italiensk, og du bliver især bedre til at forstå, hvad italienere siger, og til at tale med dem.
Vi arbejder også videre med grammatikken, så du er bedre rustet til at tale om forskellige emner. Vi gennemgår bl.a. bydemåde, fremtidsformen futuro og forskellen mellem passato prossimo og imperfetto. Vi repeterer selvfølgelig også nogle grammatiske emner, du allerede har mødt, fx akkusativ- og dativpronomener, så du bliver stærkere i dem og tryggere, når du taler. Men vi terper ikke, fordi vores primære fokus altid er på, at du bliver virkelig god til at tale sproget!
Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:
- se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde
- se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer
- kommunikere med din underviser og dine medkursister
- følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset
MaterialeEasy reader: La ricetta segreta, C. Medaglia, Cideb (ISBN 9788853010872). Du kan købe den på saxo.com, blackcat-cideb.com, libreriauniversitaria.it eller amazon.it.
Der er ikke undervisning 10/11.
Der er 10-16 kursister.