Koreansk 4

Start
Monday September 7
Price
DKK 2,880
Reduced price
DKK 2,665
Lessons
36
Start 07.09.2026
Period 07.09.2026 to 25.01.2027
Lessons 36
Course no.: 1577-26
Teacher cand.mag. Karin Jacobsen
 
Location Vognmagergade 8, 2. sal
Room V207
Time Mon 17:15 - 18:55
Price DKK 2,880
Reduced price DKK 2,665
Time Mon 17:15 - 18:55

Udtryk personlige præferencer på koreansk - og tal koreanskKan du allerede lidt koreansk, og vil du gerne blive endnu bedre til at tale med koreanere? Så er dette her kurset for dig.
Du lærer at udtrykke personlige præferencer og have hverdagssamtaler ved hjælp af en række adverbier.
Du lærer også at bede om hjælp til at finde vej, og vi øver alle de små samtaler, du kan have, når du går rundt i byen, fx Seoul.
Der bliver også tid til at skrive små tekster på koreansk, fx e-mails og postkort.

Du bliver bedre til koreansk, fordi du også lærer at


  • lave sammenligninger

  • binde sætninger sammen med "hvis" og "er nødt til"

  • bede folk om at gøre noget for dig

  • udtale og lytte til de sidste konsonanter i stavelser



Hvordan foregår timerne?Vi arbejder med forskellige typer materiale som tekst, video og lyd. Vi bruger også digitale hjælpemidler, der støtter dig i at lære nye ord og at huske dem.
Vi arbejder både hele klassen sammen og i grupper og par.
Vi laver lytteøvelser, så du bliver bedre til at forstå koreanerne.

Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:

  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



Praktiske oplysningerLærebøger: Talk To Me In Korean Level 2, ISBN 9781186701080 og Talk To Me In Korean Workbook Level 2, ISBN 9788956056890. Du kan købe bøgerne på amazon.de eller på talktomeinkorean.com.

Kurset passer til dig, der allerede kan lidt koreansk. Du har fået ca. 90-100 lektioners undervisning, og du kan bruge nutid, datid og fremtid. Du kan tale om mulighed og kan bruge de mest basale partikler. Du kan læse, forstå og også selv skrive lette tekster skrevet i hangeul.

Du skal være fyldt 15 år for at deltage i kurset.

Forberedelse: ca. 2 timer om ugen.

Der er 10-16 kursister på holdet.

Karin Jacobsen

Karin Jakobsen er cand.mag. i østasienstudier med speciale i Korea fra Københavns Universitet. 
Hun har læst og arbejdet i Korea i sammenlagt 2 1/2 år og siden 2012 undervist i Koreansk på Københavns Universitet. Sideløbende har hun udført forskellige konsulentopgaver.
For Karin er det vigtigt, at man føler sig tryg, når man skal lære et så fremmedartet fremmedsprog som koreansk, så hun arbejder meget med dynamikken i undervisningslokalet, ligesom det er vigtigt for hende, at der er variation i øvelser og former, men altid med fokus på dagligdags, brugbart koreansk.
Hendes første møde med Korea var i en Taekwondo-sal, og det udviklede en vedvarende og dyb interesse for alt koreansk. 
Hun nyder stadig et godt koreansk drama, en gammel pop-sang og ikke mindst en omgang bibimbap med god kimchi og måske et lillebitte glas soju.
Show moreShow less

Koreansk 4

7 September - 25 January

Register