A2 Fransk for let øvede - bliv klar til A2.1

Start
Tuesday April 21
Price
DKK 1,665
Reduced price
DKK 1,505
Lessons
27
Start 21.04.2026
Period 21.04.2026 to 16.06.2026
Lessons 27
Course no.: 4217-26
Teacher maîtrise ès information-communication Célia Piron Gelardi
 
Location Borgergade 14, 1. floor
Room 128
Time Tue 10:00 - 12:30
Price DKK 1,665
Reduced price DKK 1,505
Time Tue 10:00 - 12:30

Tchin-tchinGlæder du dig også til at komme til Frankrig eller et andet fransktalende land og nyde et glas kold rosé eller en menthe à l'eau på en fortovscafé? Franskmændene siger tchin-tchin eller à votre santé, når de skåler, og med det fransk, som du allerede kan, så kan du godt være med, men nu ønsker du at føre lidt længere samtaler og måske spørge lidt mere ind til de franske specialiteter på menukortet.

Hvor køber jeg den bedste baguette?Du kan nu føre små, konkrete samtaler. Derfor træner vi nogle mere avancerede samtaler og andre gloser, end du er vant til fra begynderkurserne. Du bliver mere præcis i dit sprog, og du bliver bedre til de uformelle samtaler. Du kan fx spørge din franske nabo om, hvor man køber den bedste baguette i byen – eller hvad der gør hende glad.
Du lærer også


  • flere høflighedsudtryk som je vous en prie

  • flere overtrækninger i udtalen

  • at bruge intonationen til at understrege dine pointer



Nu hvor du er kommet på et hold for let øvede, kan du godt indstille dig på, at du praktisk talt aldrig vil høre din lærer tale dansk. For hvorfor tale dansk, når du kan forstå de fleste grammatiske forklaringer på fransk? Men selvfølgelig kan du stadig få de grammatiske forklaringer på dansk, hvis der er brug for det.
Som på alle kurser på Studieskolen er det primære fokus altid af tale så meget som muligt og at styrke den gode franske udtale.

Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får også adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:

  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer som fx videoer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



UndervisningsmaterialeUnderviseren uddeler materiale til kurset, som er inkluderet i prisen.
På A2-niveaet får du også adgang til Grammaludique A2, som er en skattekiste af selvrettende øvelser, som vores undervisere har sat sammen til dig. Der er 24 forskellige emner, som du på egen hånd kan gå på opdagelse i, hvis du har tid og lyst til mere end de almindelige lektier.

PraktiskKurset er for dig, der har fulgt undervisningen på A1.1-A1.4 eller cirka har 100 timers franskundervisning med i bagagen. Dette hold er til dig, som gerne lige vil have repeteret A1 eller har fransk med fra fx gymnasiet, inden du går i gang med det almindelige pensum på A2-niveauet.
Er du i tvivl om dit niveau, så tag den grundige test på studieskolen.dk/sprogtest.
Forberedelsestid: Du skal regne med cirka to timers forberedelse om ugen. Brug hellere 15 minutter hver dag end to timer aftenen før undervisningen.

Célia Piron Gelardi

Célia er indfødt franskmand. Hun er opvokset i Alperne og har studeret både i Spanien og i Frankrig. Célia er, hvad der svarer til cand.mag. i kommunikation. 
Desuden er hun uddannet som lærer i fransk som fremmedsprog på Grenoble universitet. Célia elsker at undervise voksne og er rigtig interesseret i at bruge nye indlæringsmetoder som cooperative learning, hvor man bl.a. lærer sprog ved at spille m.m.

"Mit råd: brug internetressourcer så meget som muligt! Til at læse franske artikler, købe e-bøger, høre fransk musik, se nye film og klassikere og meget mere. Det koster næsten ingenting, og du kan finde lige præcis, hvad du godt kan lide!"

 

Show moreShow less

A2 Fransk for let øvede - bliv klar til A2.1

21 April - 16 June

Register