Grønlandsk 4

Start | 02.09.2025 |
Period | 02.09.2025 to 20.01.2026 |
Lessons | 36 |
Course no.: | 1513-25 |
Teacher |
mag.art.
Jørn Berglund Nielsen |
|
|
Location | Vognmagergade 8, Stuen |
Room | V028 |
Time |
Tue 17:00 - 18:40 |
Price | DKK 3,580 |
Reduced price | DKK 3,365 |
Time |
Tue 17:00 - 18:40 |

Bliv endnu bedre til grønlandsk i hverdagssituationer
Et kursus for dig, der har lært grundlæggende grønlandsk samtale og grammatik svarende til Studieskolens niveau 1, 2 og 3. På dette kursus bliver du bedre til at tale og forstå grønlandsk og derigennem kunne klare dig i flere hverdagssituationer.
På kurset får du mulighed for øve dig endnu mere både mundtligt og skriftligt gennem fx rollespil, cases og scenarier fra hverdagslivet. Vi arbejder videre med sværere tekster og inddrager mere grammatik til at udvikle dine sproglige og kommunikative kompetencer i almindelige hverdagssituationer bl.a. gennem små skriftlige opgaver.
Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:
- se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde
- se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer
- kommunikere med din underviser og dine medkursister
- følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset
Praktiske oplysninger
Lærebog: Kalaallisut Oqaasilerisa 1 af Birgitte Hertling, ISBN 9788779755284. Så længe lager haves, kan du købe bogen på holdet for 200 kr. den første undervisningsgang. Medbring venligst lige penge.
Forberedelsestid: Ca. 2 timer om ugen.
Der er 8-14 kursister på holdet.