Menu

A2.3+ Opfrisk og styrk dit italiensk - online

Start
Wednesday September 3
Price
DKK 2,880
Reduced price
DKK 2,665
Lessons
36
Start 03.09.2025
Period 03.09.2025 to 21.01.2026
Lessons 36
Course no.: 1446-25
Teacher cand.mag., ph.d. Francesca La Fiora
 
Location online
Room Zoom
Time Wed 17:30 - 19:10
Price DKK 2,880
Reduced price DKK 2,665
Time Wed 17:30 - 19:10

Bliv klar til mellemniveauet - styrk dit italiensk hjemmefra
Har du gennemført A2-niveauet i italiensk, men har brug for at genopfriske det, du har lært, før du tager skridtet videre? Så er det her onlinekurset for dig. Uanset hvor i verden du bor, får du her muligheden for at finpudse dine færdigheder og blive helt klar til B1-niveauet.

Vi arbejder med en række af de emner, du allerede kender fra begyndertrinnene, så du bliver mere sikker og tryg, når du taler italiensk.

Undervisningen er varieret og engagerende med masser af øvelser og aktiviteter. Vi arbejder meget i par og små grupper, så du får talt så meget som muligt.

Læs en klassiker og få styr på grammatikken
Som en del af kurset læser vi en let version af Decameron - en samling korte fortællinger, der har været en del af den italienske kulturarv siden 1300-tallet. Historierne er stadig både relevante og underholdende i dag. Vi læser bogen som en såkaldt easy reader, så du nemt kan følge med. Samtidig får du udvidet dit ordforråd og bliver bedre til at tale, for bogen giver anledning til mange spændende samtaler på italiensk.

Vi arbejder også målrettet med at styrke din brug af italiensk grammatik. Vi genopfrisker emner som refleksive verber, bydeform, direkte og indirekte pronominer samt førnutid og datid. Det er områder, du har stiftet bekendtskab med før, men nu går vi mere i dybden, så du bliver endnu bedre.

Teknikken arbejder for dig
Du behøver ikke være en teknikhaj for at deltage, men din oplevelse af undervisningen bliver bedst, hvis dit webkamera og din mikrofon er af en rimelig kvalitet.
Du deltager i undervisningen i Zooms virtuelle klasseværelse, hvor du både kan tale med din underviser, række hånden op og arbejde i mindre grupper med de andre kursister.
Undervisningen består af to lektioner a 45 minutter. Selvfølgelig opdelt af frikvarter, hvor du kan forlade 'klassen' eller småsnakke med underviseren eller dine medkursister online, ligesom hvis der havde været tale om et fysisk kursus.

Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får også adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:


  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



Materiale
Easy reader: Decameron, Novelle scelte, G. Boccaccio. ELI Edizioni. ISBN 9788853633729.
Du kan købe den digitale version på shop.elionline.com.

Læreren lægger grammatikmaterialet på Moodle.

Forberedelse: Ca. 2 timer om ugen.
Der er 10-12 kursister på holdet.

Francesca La Fiora

Francesca La Fiora har en ph.d.-grad i filosofi med afhandlingen “ Soggettività, temporalità, etica nei discorsi edificanti di S. Kierkegaard”. Hun forsker på Søren Kierkegaard Forskningscenteret i København, hvor hun er i gang med at oversætte Kierkegaards “Opbyggelige Taler i forskjellig Aand” fra 1847.
Hun har bestået “Certificazione Ditals II” ved Università per Stranieri di Siena og derigennem specialiseret sig i “Didattica dell’italiano come lingua seconda” (undervisning i italiensk for udlændinge).

Francesca anbefaler:
Sted: Francesca er født på Sicilien, som hun elsker højt. Den store ø med den storslåede natur rummer enestående skatte af kunstnerisk og kulturel art. Francesca holder meget af at svømme i Middelhavet og at gå ture på vulkanen Etna. I øvrigt anbefaler hun, at man besøger de pragtfulde mosaikker i Domkirken i Monreale, hvor hun er vokset op.
Litteratur: Dante Alighieri, “den største digter af alle”.
Musik: Den genovesiske sangskriver og sanger Fabrizio De André og sicilianeren Franco Battiato.
Film: “Non ci resta che piangere” instrueret af Roberto Benigni e Massimo Troisi, som også selv spiller hovedrollerne.
Mad: Alle de fiskeretter, der kan tilberedes med frisk fisk, fanget i havet, som omgiver øen, især tun, blæksprutte, rejer, sværdfisk og jomfruhummer. Alt sammen ledsaget af en salat af nyplukkede pachinotomater og stegte grøntsager og af et godt glas Donna Fugata, en glimrende siciliansk bordvin.
Show moreShow less

A2.3+ Opfrisk og styrk dit italiensk - online

3 September - 21 January

Register