Menu

A1.3 Brasiliansk portugisisk - for dig, der kan lidt

Start
Monday September 1
Price
DKK 2,880
Reduced price
DKK 2,665
Lessons
36
Start 01.09.2025
Period 01.09.2025 to 19.01.2026
Lessons 36
Course no.: 1532-25
Teacher Raquel Watanabe
 
Location Vognmagergade 8, 2. sal
Room V219
Time Mon 18:50 - 20:30
Price DKK 2,880
Reduced price DKK 2,665
Time Mon 18:50 - 20:30

Før små samtaler på portugisisk
Du opbygger nu et større ordforråd, så du bl.a. kan beskrive personers udseende og personlighed og tale lidt om emner som fx sundhed, bolig og handel. Du lærer også mere om personlige og possessive pronominer. Når vi har sørget for, at de basale verbaltider er på plads, går vi videre til uregelmæssige verber i datid og imperativ (bydemåde).

Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:


  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



Undervisningsmateriale
Lærebog: Falar, Ler, Escrever Português, Um Curso Para Estrangeiros (E.P.U.), ISBN 9788521632382 (ny udgave 2017). Vi arbejder med stk. 6-7. Du kan købe bogen af underviseren for 350 kr. ved første mødegang. Medbring venligst lige penge.

Praktiske oplysninger
Hvis du har fulgt Studieskolens Brasiliansk portugisisk A1.1 og A1.2 eller måske har været på et kursus i Brasilien, passer dette kursus til dig.
Da underviseren er fra Brasilien, er det den brasilianske variant af portugisisk, du lærer.
Forberedelsestid: Vi anbefaler mindst 2 timer om ugen.

Der er 10-16 kursister på holdet.

Raquel Watanabe

Raquel Watanabe er oprindeligt fra Brasilien. Hun er født og opvokset i São Paulo, i den sydøstlige region af Brasilien. Hun er uddannet tandlæge og har mange års erfaring som portugisiskunderviser. 
Årsagen til hendes japanske udseende og efternavn er, at hendes oldeforældre i 1908 udvandrede fra Japan og rejste til Brasilien. De var blandt de 781 passagerer på skibet Kasato Maru, der som det første ankom til det store sydamerikanske land. I dag er der ca. 1,5 millioner efterkommere af japanere i Brasilien. Denne befolkningsgruppe kaldes "nipobrasileiros".

Raquel er vild med at rejse, og ligesom de fleste brasilianere kan hun rigtig godt lide at være på stranden. Desuden elsker hun brasiliansk musik, dans og sport, især fodbold og tennis.
I fritiden kan hun godt lide at lave forskellig slags kunsthåndværk, madlavning, kager og brasilianske snacks, der hedder "salgadinhos", og som ofte spises, når brasilianerne ser fodboldkampe med vennerne, holder picnic på stranden eller til dagligt. 

Hvis du skal rejse til Brasilien, anbefaler Raquel følgende uforglemmelige steder og madoplevelser:  
Steder: Avenida Paulista, Iguaçu-vandfaldene, Copacabana Strand, Pelourinho i Salvador og bådtur i Amazonas regnskov.
Mad: Feijoada med caipirinha, Pizza fra São Paulo, Brasiliansk barbecue (churrasco), pastel og pão de queijo.
Show moreShow less

A1.3 Brasiliansk portugisisk - for dig, der kan lidt

1 September - 19 January

Register