A1.1+ Brasiliansk portugisisk - for begyndere

Start
Thursday April 23
Price
DKK 1,440
Reduced price
DKK 1,335
Lessons
18
Start 23.04.2026
Period 23.04.2026 to 25.06.2026
Lessons 18
Course no.: B3530-26
Teacher cand.mag. Paulo Castro
 
Location Vognmagergade 8, Stuen
Room V042
Time Thu 18:50 - 20:30
Price DKK 1,440
Reduced price DKK 1,335
Time Thu 18:50 - 20:30

Lær at tale portugisisk, som man gør i BrasilienDu lærer at tale et nemt og simpelt hverdagssprog, som du straks kan bruge i den virkelige verden. Du lærer bl.a. at tale om igangværende handlinger og fremtidige planer, og du lærer, hvordan du kan klare dig, hvis du skal rejse i den portugisisktalende verden - fx at købe togbilletter og bestille mad på en restaurant.
Vi gennemgår også vigtige grammatiske emner som udvidet nutid og nær fremtid, og du lærer, hvordan man stiller spørgsmål og svarer på dem.

Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:


  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset


UndervisningsmaterialeLærebog: Falar, Ler, Escrever Português, Um Curso Para Estrangeiros (E.P.U.), ISBN 9788521632382. Vi arbejder med stk. 2-3. Du kan købe bogen af underviseren for 350 kr. ved første mødegang. Medbring gerne kontanter på beløbet.

Praktiske oplysningerDette kursus passer til dig, der har studeret lidt portugisisk før og kan udtrykke dagligdags handlinger på portugisisk.
Da underviseren er fra Brasilien, er det den brasilianske variant af portugisisk, du lærer.
Du kommer med på et hold, der startede i februar. Nu åbner vi, så nye kan komme med, og du er velkommen.
Hvis du er i tvivl på dit niveau, kontakt leder af portugisisk på portugisisk@studieskolen.dk.
Der er mellem 10-16 kursister på holdet
Forberedelsestid: ca. 2 timer om ugen.

Paulo Castro

Paulo er cand.mag. i litteratur og læreruddannet. Han er opvokset i Brasilien. Han er oprindelig fra Santos, en by ved kysten ud for São Paulo. Han er også uddannet bygningskonstruktør fra KEA i København. Som sproglærer er han optaget af en kommunikativ tilgang, variation, brasiliansk kultur, dynamisk undervisning og fokus på udtalen.
Han synes, at det mest fascinerende ved brasiliansk-portugisisk er, hvor nemt det er, og hvor sjovt det føles at tale det sjette mest talte sprog i verden.
Det bedste ved at undervise er, når undervisningen giver meningen for kursisterne, og det motiverer dem endnu mere til at lære sproget … eller til at tage en tur til Sydamerika for at forstå, hvad brasilianerne snakker om.
Paulos store passion er sprog, at rejse, at cykle, arkitektur, kunst og poesi. Han skriver digte - em português, naturalmente - og han har akvarelmaling som hobby.

Paulo anbefaler:
Litteratur: Fernando Pessoa (digte), Clarice Lispector (romaner) og Paulo Coelho (romaner) .
Film: Cidade de Deus (2002), Que horas ela volta? (2012) og Bacurau (2019)
Sted: Natal, Rio de Janeiro, Olinda, Jericoacoara, Chapada dos Veadeiros, Paraty
Musik: Vanessa da Mata (MPB), Cartola (Samba), João Gilberto (Bossa Nova)
Mad: Moqueca de camarão, escondidinho de carne seca, pastel de frango, porção de mandioca frita, caldinho de feijão (prøv at google, så du kan se de skønne retter)
Drikke: caipirinha de seriguela, caipirinha de maracujá

Show moreShow less

A1.1+ Brasiliansk portugisisk - for begyndere

23 April - 25 June

Register