Menu

Helligtrekonger, en stærk tradition i spansktalende lande

Date
09.01.2026
Price
DKK 165
Start 09.01.2026
Lessons 3
Event no.: 1372-25
 
Location Borgergade 14, 1. floor
Price DKK 165

Helligtrekonger: En stærk tradition i spansktalende lande
Kom og hør om en af de mest farverige traditioner i de spansktalende lande, på spansk kaldet Día de Reyes, egentlig ”kongernes dag”.
Det bliver et festligt arrangement, hvor vi fejrer de tre vise mænd, der ifølge kristen tradition rejste til Betlehem for at bringe gaver til det nyfødte Jesusbarn.
I mange lande som Spanien, Mexico, Colombia og flere andre steder i Latinamerika markerer helligtrekonger afslutningen på julen. Dagen fejres den 6. januar, og det er en stor højtid, hvor børnene får gaver, og hele familien samles i festligt lag.
Underviser Teresa Alcacio holder på letforståeligt spansk et foredrag, hvor hun fortæller om, hvordan traditionen er opstået, om dens bibelske grundlag, og hvordan den gennem tiden har udviklet sig til at blive en stor festdag med parader, musik, fællesskab og mad - ikke mindst kagen Rosca de Reyes (egentlig ”kongernes krans”). Teresa fortæller bl.a. om, hvordan denne specielle, runde kage ifølge traditionen symboliserer en kongekrone. Der er andre interessante detaljer forbundet med kagen, fx kan der være små figurer, der gemmer på opgaver til de personer, der finder dem.
Efter foredraget fortsætter vi med en fælles samtale om traditionen og arbejder med sproglige aktiviteter i par eller små grupper. Opgaverne knytter an til foredragets indhold og giver dig mulighed for at tale spansk med de øvrige deltagere samt dele ideer og perspektiver.
Vi lægger blandt andet op til spørgsmål som:
Hvad synes du om traditionen?
Hvordan adskiller den sig fra helligtrekonger i Danmark?
Du får lejlighed til at smage den særlige kage Rosca de Reyes, og vi serverer en kop varm kakao, det hører nemlig med til traditionen. Dette er inkluderet i prisen.
Det foregår:
Fredag den 9. januar 2026 kl. 16.00-18.30
Borgergade 14, 1. sal, lokale 127

Pris: 165 kr.

Teresa Alcacio

Teresa fortæller:
"Jeg hedder Teresa Alcacio og er født i León, der ligger i hjertet af Mexico. Jeg har en kandidatgrad i europæisk litteraturvidenskab, kultur og sprogundervisning som fremmedsprog i både spansk og italiensk.
Jeg boede i Holland i 12 år, hvor jeg uddannede mig til lærer i spansk og italiensk som fremmedsprog. Der arbejdede jeg som spanskunderviser på Groningen Universitet og som italienskunderviser på det tilsvarende hollandske Folkeuniversitet.
I Danmark har jeg arbejdet som sprogunderviser på Københavns Universitet. Desuden har jeg arbejdet inden for det gymnasiale miljø, blandt andet på Gefion Gymnasium og Københavns Åbne Gymnasium, hvor jeg har stået for forskellige klasser, hjulpet eleverne med at forbedre deres mundtlige færdigheder og med at forberede deres afsluttende spansk eksamen.
Jeg er også eksaminator og sprogcoach og har afholdt masterclasses på Zahles Gymnasium i København for elever samt kurser for gymnasielærere forskellige steder i Danmark. Formålet med disse kurser har været at hjælpe lærerne med at anvende mere spansk i deres undervisning.
Jeg har altid ønsket at bidrage til at sprede viden om den spansktalende verden, kulturen og sproget, derfor besluttede jeg mig for at blive spansklærer. Jeg mener også, at man kan lære meget om kultur gennem sproget, og derfor bruger jeg så meget spansk som muligt i min undervisning. Jeg har besøgt mange byer i Spanien, bl.a. Madrid, Toledo, Barcelona, Valencia, Malaga og mange flere, og jeg kender forskellige aspekter af den spanske kultur. Jeg kender også forskellige aspekter af livet og kulturen i forskellige latinamerikanske lande som Mexico, selvfølgelig, Costa Rica, Nicaragua, Colombia, Peru, Chile, Cuba, Ecuador, Argentina og mange flere."

Teresa anbefaler:
Litteratur:
“Doce cuentos peregrinos” (“Tolv vandrehistorier”) af Gabriel García Márquez. Denne bog hjælper med at lære at kende og at starte at læse skønlitteratur på spansk på en meget tilgængelig måde. Det er et værk skrevet af en af de spansktalende Nobelprisvindere, den colombianske Gabriel García Márquez, der i disse korte historier blander og viser de forskellige og rige spansktalende kulturer.

Gastronomi:
I København kan du besøge restauranten “La Neta”, som er mexicansk slang for “sandheden” eller “den ægte”, eller “Pastor”, som er navnet på en af de mest berømte tacos i Mexico. Der kan du nyde ægte tacos, som man plejer at spise i Mexico.

Film, dokumentarer, TV-serier:
Tjek RTVE, som er den spanske pendant til DR. Der er tusindvis af forskellige programmer, som er gratis tilgængelige, og man kan se dem med spanske undertekster. Der er også mulighed for at justere afspilningshastigheden, hvilket vil hjælpe med at forbedre lytteforståelse.
Show moreShow less

Helligtrekonger, en stærk tradition i spansktalende lande

Register