A1.1 Spansk for begyndere - intensivt i uge 25

Start
Monday June 15
Price
DKK 2,070
Reduced price
DKK 1,950
Lessons
20
Start 15.06.2026
Period 15.06.2026 to 19.06.2026
Lessons 20
Course no.: 5300-26
Teacher cand.ling.merc. Gitte Krenk
 
Location Borgergade 12, 1. floor
Room 109
Time Mon 10:00 - 13:30
Tue 10:00 - 13:30
Wed 10:00 - 13:30
Thu 10:00 - 13:30
Fri 10:00 - 13:30
Price DKK 2,070
Reduced price DKK 1,950
Time Mon 10:00 - 13:30
Tue 10:00 - 13:30
Wed 10:00 - 13:30
Thu 10:00 - 13:30
Fri 10:00 - 13:30

Kom godt i gang med at tale et levende spanskKan du slet ikke spansk, og vil du gerne i gang? Så er dette kurset for dig. Vi taler spansk fra dag 1, og inden kurset er slut, kan du føre små samtaler på spansk.
Du lærer at


  • fortælle om dig selv - fx hvad du hedder, og hvad du laver

  • tale om din familie

  • sige, hvad du kan lide og hvorfor

  • stille og svare på spørgsmål

  • forklare, hvorfor du gerne vil lære spansk


Du lærer også en masse gode udtryk og gloser, der er guld værd, hvis du skal rejse til Spanien eller Latinamerika. Bl.a. lærer du at stave dig gennem et ord og at spørge, hvad et ord betyder. Du lærer også tallene op til 100 og navnene på månederne. Selv til en kort samtale er det vigtigt at kunne de rigtige hilsner og at vide, hvornår du skal være dus eller Des, så det øver vi også.

Kom med på virtuel rejse gennem LatinamerikaDet er sjovt at lære spansk, når du taler om dig selv og dit liv - og spørger andre om deres, så det arbejder vi meget med. Det er også sjovt samtidig at lære mere om den spansktalende verden og spændende steder at rejse hen, så vi læser og taler bl.a. om Mexico, Guatemala og ruten Panamericana på langs af det amerikanske kontinent. Du lærer også grammatik, så du taler korrekt fra starten. Bl.a. lærer du at bøje verberne i nutid. Men fokus er primært på det levende, spanske sprog.

Du taler meget spansk i timerne Det vigtigste er, at du kommer godt i gang med at tale sproget. Derfor har vi fra starten fokus på den spanske udtale og på, at du får talt en masse. Al undervisningen foregår på spansk, medmindre der er en god grund til andet. For hvorfor tale dansk, når vi kan tale spansk? Netop fordi det er så vigtigt, at du taler mest muligt, suppleres klasseundervisningen ofte af gruppearbejde eller arbejde to og to, så du og dine medkursister får ekstra mange muligheder for selv at tale spansk. Det er nemlig sådan, du lærer det bedst.

LærebøgerNos vemos hoy 1 - Edición híbrida para estudiantes ISBN 9788419236319 (grundbog) og
Nos vemos hoy 1 - Cuaderno de ejercicios ISBN 9788418625183 (øvebog) fra forlaget Difusión.
Vi læser kapitel 1-3. Du kan købe bøgerne hos academicbooks.dk.
Underviseren uddeler 'Den lille spanske grammatikoversigt', som er inkluderet i prisen.

Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:

  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



Description in EnglishSpanish for beginners - speak Spanish from day 1If you don't speak any Spanish at all and would like to, then this is the course for you. By the end of the course, you will be able to have small conversations in Spanish about yourself and your family. You will also learn numbers, months and greetings in Spanish. And you will learn to spell out words.
We focus on speaking as much Spanish as possible in class, so it's okay if you don't speak much Danish. And you can even buy an English version of the textbooks.

Teaching material in EnglishNos vemos hoy 1 - Edición híbrida - Edición inglesa - Libro del estudiante ISBN 9788419273208 (student's book) and
Nos vemos hoy 1 - Edición inglesa - Cuaderno de ejercicios ISBN 9788419273178 (workbook) from the publishing company Difusión.
We will study chapters 1-3. You can either buy the books online at academicbooks.dk or at their shop.

Praktiske oplysninger Kurset er for dig, der gerne vil lære spansk fra bunden eller har lært en lille smule i en kort periode. Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du tage vores grundige, gratis online sprogtest på studieskolen.dk/sprogtest.
Der er 8-14 kursister på holdet.

Gitte Krenk

Gitte er uddannet spansk translatør og tolk fra Aarhus Universitet. Hun har altid været vild med sprog og blev fanget af det spanske allerede i gymnasiet.
Gitte har et særligt forhold til Argentina, hvor hun har boet og studeret. Hun har i mange år arbejdet i et internationalt firma i et job, der indebar mange rejser til spansktalende lande og en udstationering i Chile.
For nogle år siden valgte hun at skifte retning og blive underviser. Hun har nu undervist i flere år både på aftenskole og i gymnasiet, og hun elsker den dynamik og de relationer man får, når man som hold har fælles interesse og mål. Og så er hun vild med at nørde det spanske sprog.

Det fortæller Gitte om spansk i Argentina:
”Det specielle rent sprogligt ved Argentina er deres særlige udtale af ‘ll’ og ‘y’, og at ‘tú eres’ (du er) pludselig hedder ‘vos sos’. Så da jeg en af de første dage på universitetet i Buenos Aires blev spurgt ‘¿De dónde sos vos?’, var jeg ét stort spørgsmålstegn.
Og da jeg spurgte buschaufføren, hvornår bussen kørte, og svaret for mig lød som [sjar], måtte jeg forvirret gå tilbage til mine rejsekammerater uden svar. Det blev en tid med utroligt mange aha-oplevelser. Dem vil jeg gerne bidrage til, at du også får, når du lærer spansk.”

Gitte anbefaler:
”Mit allerbedste tip til at lære spansk er at lytte til det og tale det! Internettet giver os heldigvis uendelige muligheder for at høre spansk – og på alle niveauer, så det er bare at gå i gang med podcasts, film, serier osv. Hør hellere lidt hver dag end mere men sjældnere. Gør det fx til en vane at høre spansk radio til morgenmaden.
Når det kommer til at tale, er der masser af spaniere og latinamerikanere her i København, der er åbne og søde og meget gerne vil møde dig som dansker. På Facebook – eller her på Studieskolen – kan du let finde dig en samtalepartner så du kan øve dit spansk, lære dansk fra dig og samtidig lære en masse om et spansktalende land.
Og frem for alt, når du skal lære et sprog: Vær ikke bange for at fejle, men prøv dig frem – både i undervisningen og ude i den virkelige verden.
¡Hasta pronto!”

Show moreShow less

A1.1 Spansk for begyndere - intensivt i uge 25

15 June - 19 June

Register