Diskussionsklub
DU3 modul 3 og 4

Start
tirsdag 31. marts
Pris
kr. 0
Lektioner
3
Start 31.03.2026
Periode 31.03.2026 til 31.03.2026
Lektioner 3
Hold nr.: 7107-26
Underviser cand.mag. Mirela Foksanovic
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 109
Tid tir 17.30 - 20.00
Pris kr. 0
Tid tir 17.30 - 20.00

Bliv mester i argumentation og debat på danskDette kursus er designet specielt til dig, der er på mellemniveau, og vil finpudse dine evner til at argumentere og diskutere på dansk.

Vi fokuserer på samtaletræning og lærer dig, hvordan du effektivt kan bruge sproglige markører for enighed og uenighed.

Vi arbejder bl.a. med:


  • Hvordan man bygger et argument op: Lær at opbygge stærke og overbevisende argumenter, der gør dig i stand til at deltage i mere komplekse diskussioner.

  • Lytte- og responsteknikker: Øv dig i at lytte aktivt til din samtalepartners argumenter og give konstruktiv og relevant respons.



Aktuelt emne Vi tager udgangspunkt i et aktuelt samfundsemne og diskuterer det på dansk. Dette giver dig mulighed for at øve dig i en kontekst, der afspejler virkelige samtaler og debatter.

Kurset er ideelt for dig, der allerede har et godt greb om dansk, men som ønsker at blive bedre til at argumentere og diskutere.

Der er 5-22 kursister på holdet.

Mirela Foksanovic

Mirela anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Et af mine yndlingssteder i København er Christianshavn, som er helt specielt kvarter i København, der er kendt for sin hyggelige cafékultur og kanaler med husbåde. Derudover holder jeg også meget af Christiania, der er et helt unikt sted med en speciel stemning og virkelig gode spisesteder. Der er også meget alsidigt kulturliv på Christiania, hvad enten man vil høre musik, danse eller bare møde nye mennesker. Jeg bruger selv Christiania til at mødes med venner for at spise noget mad eller danse tango.”

Har du et yndlingssted uden for København?
”Jeg bor selv i Nordsjælland og kan godt lide, at Nordsjælland har skov og natur, og det benytter jeg mig meget af. Jeg holder særligt af kunstmuseet Louisiana, der udover den pragtfulde kunst også er omringet af utrolig smuk natur med dejlig udsigt ud til havet. Om sommeren har museet mange udendørs arrangementer, hvor man kan nyde den dejlige nordsjællandske natur.”

Vis mereVis mindre

Diskussionsklub
DU3 modul 3 og 4

31. marts - 31. marts

Tilmeld