Lørdagsbyvandring Indre by
Alle niveauer

Start
lørdag 4. juli
Pris
kr. 0
Lektioner
18
Start 04.07.2026
Periode 04.07.2026 til 04.07.2026
Lektioner 18
Hold nr.: 8128-26
Underviser cand.mag. Maria Hansen
cand.mag. Iben Skaastrup
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 113
Tid lør 09.00 - 12.30
Pris kr. 0
Tid lør 09.00 - 12.30

Oplev København, mens du lærer dansk
Kom med på guidet byvandring og lær dansk, mens du bevæger dig rundt i Københavns smukke indre by. Vi går sammen på opdagelse i gaderne, besøger kendte landemærker, skjulte perler og historiske steder.

Undervejs øver vi os i dansk ved at beskrive, diskutere og stille spørgsmål om de forskellige seværdigheder. Når du taler dansk i autentiske omgivelser, får du en dybere forståelse og en mere nuanceret brug af sproget. Samtidig får du en unik mulighed for at lære København bedre at kende og opleve byens kultur og historie på nært hold.

Hav gerne en madpakke eller lidt snacks med, og tag tøj på, der passer til vejret.

Maria Hansen

Maria anbefaler:
Har du nogle yndlingssteder i eller uden for København?
"Der er nogle steder her omkring København, som jeg er rigtig glad for, når jeg trænger til et pusterum fra trafik og larm. Et af dem er Kongelundsfortet, som ligger på Amagers sydlige del, og som også er en del af Amarminoen. Det er måske ikke verdens største eller mest imponerende fort, men til gengæld er området omkring fortet virkelig smukt. Der er stort og åbent, og naturen har fået lov at forme sig på sine egne præmisser.
Jeg bor på Østerbro, og jeg synes nok, badestederne er noget af det bedste ved min bydel.
Udover Nordhavn og Svanemøllen så er der også en rigtig god badebro i Skovshoved Havn, lidt oppe ad Strandvejen. Vandet ved broen er ret dybt, og der er god plads til at lave bomber, hvis det er det, man vil. Det er også en flot cykeltur derop langs kysten, især om sommeren selvfølgelig."
Vis mereVis mindre

Iben Skaastrup

Lørdagsbyvandring Indre by
Alle niveauer

4. juli - 4. juli

Tilmeld