Udtaleværksted
DU3 modul 3 og 4

Start
onsdag 22. juli
Pris
kr. 0
Lektioner
9
Start 22.07.2026
Periode 22.07.2026 til 05.08.2026
Lektioner 9
Hold nr.: 8193-26
Underviser cand.mag. Irene Østergaard
cand.mag. Ásla Marr Westh
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 113
Tid ons 17.30 - 20.00
Pris kr. 0
Tid ons 17.30 - 20.00

Udtaleværksted Ønsker du at styrke din danske udtale? Så er dette intensive forløb perfekt til dig! Vi fokuserer på at forbedre din udtale gennem en kombination af teoretiske og praktiske øvelser, der hjælper dig med at blive forstået i forskellige sociale og professionelle sammenhænge.

Vi arbejder med følgende aspekter af udtale:


  • Prosodi: Du lærer at forstå og mestre rytme, tryk og intonation i det danske sprog.

  • Fluency: Du opnår en mere flydende og naturlig talestrøm.

  • Enkeltlyde: Du får styr på de specifikke lyde, der kan være udfordrende i dansk.



Undervisningen foregår både individuelt og i grupper, så du både arbejder fokuseret med dine egne udfordringer og får feedback og sparring fra de andre deltagere.

Vi tager udgangspunkt i et mere avanceret ordforråd og komplekse sætningsstrukturer. Derfor er forløbet ideelt for dig, der befinder dig på modul 3 eller 4.

Målet med forløbet er, at du bliver mere selvsikker i din udtale og kommunikation, hvad enten det er på din arbejdsplads, på dit studie eller i sociale sammenhænge med danske venner og familie.

Kom med på en spændende og lærerig rejse i dansk udtale! Vi ser frem til at hjælpe dig med at nå dine sproglige mål.

Der er 5-22 personer på holdet.

Irene Østergaard

Irene anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Et af mine yndlingssteder er Valbyparken, som har mange ting at byde på. Man kan møde alpakaer og får, bade fra en lille strand, besøge temahaver, spille disc golf, gå til koncert om sommeren eller bare gå eller løbe en tur i dette store åndehul.”

Vis mereVis mindre

Ásla Marr Westh

Ásla anbefaler:
Har du et yndlingssted i København og omegn?
”København er en dejlig by, fordi man kan cykle alle steder. Jeg kan godt lide de forskellige ’broer’ med deres individuelle særpræg. Der er mange muligheder for at gå ud – både på cafeer, restauranter og musiksteder.
Et sted, jeg synes er rigtig godt, er Folkehuset Absalon på Vesterbro. Der er mange spændende arrangementer, og det er nemt at møde andre mennesker der. Specielt er fællesspisningen hver aften rigtig hyggelig, og så er det ovenikøbet billigt.”

Har du et yndlingssted uden for København?
”Jeg elsker at komme ud i naturen og tager tit på gåture i den danske natur. Jeg tager ofte til Nordsjælland, og når det ikke er godt vejr til at gå i, kan jeg finde på at smutte en tur på Louisiana. Her er der altid spændende udstillinger, og så ligger det i de smukkeste omgivelser.”

Vis mereVis mindre

Udtaleværksted
DU3 modul 3 og 4

22. juli - 5. august

Tilmeld