Dansk - Mellemniveau 2 - online (B1)

Start
mandag 10. august
Pris
kr. 2.055
Lektioner
30
Start 10.08.2026
Periode 10.08.2026 til 16.09.2026
Lektioner 30
Hold nr.: 06074-26
Underviser cand.mag. Morten Riber
 
Sted online
Lokale Zoom
Tid man 18.55 - 21.00
ons 18.55 - 21.00
Pris kr. 2.055
Tid man 18.55 - 21.00
ons 18.55 - 21.00

Tal, læs og skriv dansk!


Et kursus for dig, der har svært ved at komme til almindelig klasseundervisningHoldet er mest for kursister, der har svært ved at møde frem til klasseundervisning, det kan fx være, fordi du bor uden for København.
Der er to onlinesessions om ugen.
Holdet kræver stor selvdisciplin og har som forudsætning, at du er motiveret for at lære dansk ud over de ugentlige onlinesessions.

På kurset Dansk - Mellemniveau 2 lærer du at udtrykke dig mere frit på dansk. Vi diskuterer forskellige emner i klassen og skriver om dem. Du bliver endnu bedre til at udtrykke din mening om forskellige forhold og til at diskutere med andre.
Du får øvelse i at lave korte debatindlæg og i at kommentere på andres indlæg.



Emnerne er bl.a.:

Uddannelse

Plads til alle – om ligestilling, mangfoldighed og kulturr



  • Uddannelse. Du lærer at fortælle om din skoletid og at forklare, hvad den har betydet for dig. Du får ny viden om det danske uddannelsessystem med folkeskole, friskoler, privatskoler og højskoler. I klassen diskuterer vi, hvad der er vigtigt, hvis man skal vælge en videregående uddannelse.


  • Vi arbejder bl.a. med substantiver og med sætninger i aktiv og passiv.

    I løbet af kurset skal du aflevere skriftlige opgaver, som du får feedback på.

    Vi laver lytte- og videoøvelser, så du bliver endnu bedre til at forstå dansk.

    Hver gang arbejder vi med udtale og øver tryk, rytme og melodi i sætningerne.



    Undervisningsmateriale udviklet på Studieskolen

    Undervisningsmaterialet Danish to go 4 er et lærebogssystem, der er Studieskolens eget lærebogssystem. Det er udviklet af undervisere på Studieskolen, så det passer perfekt til Studieskolens kursister.

    Danish to Go 4 består af en bog, Klasseaktiviteter, og en hjemmeside med lyd, læsetekster og en masse forskellige onlineopgaver, hvor du kan arbejde med grammatik, ordforråd, lytning og læsning.

    Bogen ligger også som e-bog på Moodle.



    Vi arbejder med kapitel 3-4.




    Hvordan foregår undervisningen?

    Du skal arbejde ved computeren med lytteforståelse, læsning og skriftlige øvelser. To gange om ugen er der fælles, online session, hvor vi arbejder med mundtlig dansk og samtaleøvelser. Underviseren præsenterer input og opgaver i main session, som du øver med andre i par eller mindre grupper i breakout rooms. Vi træner også udtale og laver lidt grammatik.
    Undervisningen foregår kun på dansk.



    Praktiske oplysninger

    Dansk - Mellemniveau 2 svarer til anden del ud af tre dele på niveau B1 på Den Fælles Europæiske Referenceramme for Sprog.

    Kurset er for dig, der kan noget dansk i forvejen, fx hvis du har taget kurserne Dansk for begyndere, Basisniveau, Lavere mellemniveau samt Mellemniveau 1 på Studieskolen eller modul 1, 2 og 3 på Danskuddannelse 3.

    Der er 5 undervisningstimer a 45 minutter i klassen om ugen.

    Vi forventer, at du bruger cirka 4 timer om ugen på hjemmearbejde.

    Der er 10-18 kursister på holdet.


    Kurser på Privatdansk er for dig, der:

    • har gået i skole i mindst 12 år

    • kan tale engelsk på minimum B1-niveau

    • har kendskab til grundlæggende grammatik


    Morten Riber

    Morten anbefaler:
    Har du et yndlingssted uden for København?
    "Hvis du kommer uden for København, vil jeg gerne anbefale Hindsgavl Slot i Middelfart. Den nuværende bygning blev opført i 1784, men Hindsgavl har spillet en vigtig rollen i danmarkshistorien siden 1200-tallet. Gå på de samme stier som H.C. Andersen og mærk naturen og historiens vingesus. Hvis du er heldig, kan du også se eller høre marsvinene i Fænøsund. "

    Hvem er din yndlingsdigter?
    "Lyrik er måske ikke det første, man tænker på, når man er ved at lære et nyt sprog, men jeg brugte faktisk polske digte som en hjælp til at lære polsk. Jeg vil gerne anbefale de to danske lyrikere Klaus Rifbjerg og Peter Laugesen. Nogle af deres digte kan måske virke svære, mens andre er enkle, flirtende med det banale."
    Vis mereVis mindre

    Dansk - Mellemniveau 2 - online (B1)

    10. august - 16. september

    Tilmeld