Undervis dig glad - for alle undervisere
| Start | 04.09.2026 |
| Periode | 04.09.2026 til 02.11.2026 |
| Lektioner | 10 |
| Hold nr.: | 9030-26 |
| Underviser |
cand.mag.
Christoph Schepers |
|
|
|
| Sted | Adresse meddeles |
| Lokale | Meddeles |
| Tid |
man 09.30 - 13.30 fre 10.00 - 16.00 |
| Pris | kr. 4.995 |
| Tid |
man 09.30 - 13.30 fre 10.00 - 16.00 |
Undervis dig glad
Kender du det med, at arbejdsbetingelserne ikke er altid optimale, og der er mange forventninger til dig som underviser? Hvordan klarer du det? Hvordan bliver du ved med at være en god og inspirerende underviser, samtidig med du passer på dig selv?
le:v:el har udviklet et nyt kursus, der giver dig redskaberne til et bedre arbejdsliv. Du får et fundament til at oparbejde varig større arbejdsglæde, og du bliver bedre til at passe på dig selv i hverdagen som underviser. Når du som underviser er gladere og har større overskud, så smitter det og dine elever bliver også gladere for dine fag.
Du ser på, hvad det er, der motiverer dig som underviser - både overordnet og i din daglige undervisning. Hvad ønsker du opnå som lærer, og hvordan kan denne motivation i højere grad præge din undervisning? Forandringer er svære, så du får redskaber til faktisk at udføre de forandringer, du har brug for, hvis du vil bevare din arbejdsglæde i praksis.
Dette giver kurset dig:
- Større glæde og mere overskud i din hverdag som underviser.
- Bedre mulighed for at håndtere dit arbejde inden for de givne rammer.
- Hjælp til at opstille realistiske og positive mål i din hverdag.
- Konkrete værktøjer til at overholde dine mål og omsætte dem i praksis.
ArbejdsformKurset er en afvekslende kombination af korte teoretiske input og praktiske øvelser, hvor du selv og i udveksling med de andre deltagere arbejder med din egen motivation og de udfordringer, du møder i din hverdag. På basis af den teoretiske forståelse af metoden definerer du dine egne mål og finder de ressourcer, der støtter dig på din vej til en hverdag med større overskud og arbejdsglæde.
Du laver en konkret plan med de konkrete ressourcer, der støtter dig i at gennemføre planen og nå dine mål.
Kurset består af 2 dage med henholdsvis 6 og 4 undervisningstimer. Du starter med en solid introduktion i metoden hvor du også sætter dit eget mål for forløbet. Derefter får du tre uger til at afprøve metoden. Så mødes vi igen, udveksler erfaringer, og du får inspiration til at videreudvikle metoden og din egen arbejdsglæde. Igen får du tre uger til at afprøve metoden, hvorefter vi mødes til yderligere inspiration og til at du laver din egen version af metoden, så du kan sikre større arbejdsglæde fremover.
Kursusdage: Dag 1: 4. september 202610.00-16.00
Dag 2: 2.november.202609.30-13.30
Begge dage er frokosten inkluderet.
Din underviserDin underviser er Christoph Schepers. Christoph er sproglærer og coach. Han har arbejdet med fremmedsprogsdidaktik siden 1995 og haft fokus på at kombinere personlig motivation og læringsmotivation i lærings- og arbejdsprocesser siden 2012. Han er chefkonsulent i Studieskolens kompetencecenter for sproglæring i praksis - le:v:el - og har været leder af flere europæiske udviklingsprojekter om udvikling og implementering af sprogcoaching i sprogundervisning.
Øvrig praktisk infoDu får adgang til vores onlineunivers, hvor du kan finde alt kursusmateriale og udveksle erfaringer med underviseren og de andre deltagere.
Afmeldingsfrist: 14 dage før kursusstart.