Tysk debat: Skaber fællessang fællesskab?

Dato
22.01.2027
Pris
kr. 0
Start 22.01.2027
Lektioner 2
Arrangement nr. 1161-26
 
Sted Borgergade 12, 1. Sal
Pris kr. 0

Skaber fællessang fællesskab?Har du lyst til at synge på tysk, blive klogere på den tyske sangskat og debattere fællessangens rolle i samfundet? Så er dette arrangement for dig. Vi åbner for en debat om hvilken rolle, det spiller for samfundet og for det enkelte menneske at synge sammen. Vi debatterer bl.a. følgende spørgsmål: Er fællessang mere populært i Danmark end i de tysktalende lande? Og har Tysklands historie noget at gøre med fællessangens plads? Du får mulighed for at dele dine egne erfaringer og refleksioner – både på tysk og på dansk.

Vær med til en hyggelig eftermiddag med tysk fællessangVi synger klassiske tyske folkesange som ”Wenn alle Brünnlein flieβen” og ”Der Mond ist aufgegangen”. Vores tysklærer Ethel Maria Lung spiller klaver. Til hver sang debatterer vi tiden og stedet, hvor sangen opstod, og vi kigger også på dens betydning. Nogle af de tyske sange er vandret over til dansk, så måske kender du den danske version?

Alle kan være medMåske lærer du tysk på Studieskolen eller kan lidt tysk i forvejen, eller måske er tysk dit modersmål, og du savner at synge på tysk. Vidste du, at der er nogen, som går til kor og bliver bedre til sprog på den måde, fordi det er nemmere at arbejde med et sprogs lyde, når man synger sammen med andre? Uanset om du normalt kun synger i bruseren eller har sunget i kor i årevis, så er du velkommen.

Det foregår:
Fredag d. 22. januar kl. 16.30-18.40
på Studieskolen, Borgergade.
Arrangementet er gratis, men vi beder om tilmelding.

Søren Peter Cortsen

Søren Peter Cortsen er Studieskolens særlige specialist i tysk grammatik. Der er ingen regler, store som små, han ikke kan forklare, så alle forstår dem. 

Søren anbefaler lige nu:
Sted: De gamle middelalderbyer i Sachsen-Anhalt, f.eks. Quedlinburg, Naumburg og Merseburg. De er lidt gammeldags i det, men er lige nu ved at blive pudset op til den store udstilling sommer/efterår 2011 for ”Der Naumburger Meister”. Den skal jeg helt klart se. Ellers kan man bare nyde bindingsværkshusene og de romanske bygningsværker. Området ligger ikke mere end en dagsrejse i bil fra Danmark.
Mad: Tysk mad er bedre end sit rygte. Tit er det ting, vi kender her hjemmefra også, men det er i reglen veltillavet. Og så skal man ikke være bange for at smage surkål, det smager godt. 
Litteratur: En velskrevet bestseller er Pascal Merciers ”Nachtzug nach Lissabon”.
Vis mereVis mindre

Tysk debat: Skaber fællessang fællesskab?

Tilmeld