A1.1 Fransk for begyndere - online flex
| Start | 02.02.2026 |
| Periode | 02.02.2026 til 20.04.2026 |
| Lektioner | 27 |
| Hold nr.: | 3204-26 |
| Underviser |
cand.mag.
Christina Stoltenberg Perret |
|
|
|
| Sted | online |
| Lokale | Zoom |
| Tid |
man 18.30 - 20.10 |
| Pris | kr. 1.760 |
| Nedsat pris | kr. 1.630 |
| Tid |
man 18.30 - 20.10 |
Kom i gang med fransk - hjemmefra Lær at klare dig i de typiske situationer, du kommer ud for som turist. Dette kursus er for dig, der slet ikke kan fransk, men gerne vil lære lidt før din næste rejse til Frankrig eller et andet fransktalende land. Når du har lært lidt fransk, har du på dine rejser mange muligheder for at øve dig på fransk, for 200 millioner mennesker verden over taler fransk til daglig.
På Studieskolens onlinekurser kan du lære fransk hjemmefra, fra udlandet, hvis du sidder på en café i Paris eller Aalborg - eller lige hvor det passer dig.
Tal masser af franskPå Studieskolens kurser er det primære fokus altid på at tale sproget så meget som muligt. Vi sniger selvfølgelig grammatik ind i passende mængder, men du vil aldrig mærke, at det tager overhånd.
Fordi der er tale om et begynderkursus, får du de mest gængse gloser, så du også kan træne det franske, når du tager til Frankrig eller et af de andre fransktalende lande.
Du lærer, hvordan du
- hilser på andre, alt efter om du er dus eller Des med personen, du taler med
- præsenterer dig selv og din ven, veninde eller kæreste. Herunder hvor gamle I er, hvad I laver, og hvor I kommer fra
- bestiller croissanter eller baguette hos bageren
- fortæller, hvad du godt kan lide - fx at gå på stranden, læse eller dyrke sport
Teknikken arbejder for digDu behøver ikke være en teknikhaj for at deltage, men din oplevelse af undervisningen bliver bedst, hvis dit webkamera og din mikrofon er af en rimelig kvalitet. Vi anbefaler, at du deltager fra en computer og ikke en tablet.
Som onlinekursist deltager du i undervisningen i Zooms virtuelle klasseværelse, hvor du både kan tale med din underviser, række hånden op og arbejde i mindre grupper med de andre kursister.
Undervisningen består af 3 lektioner a 45 minutter.
Vi mødes i det virtuelle klasseværelse én gang om ugen i 2 undervisningstimer. For at du får mest muligt ud af undervisningen, foregår en del af arbejdet i par eller små grupper. Det giver dig mulighed for at tale mere og øve dig aktivt i en tryg ramme. Underviseren besøger grupperne undervejs, lytter med, svarer på spørgsmål og hjælper jer videre.
Den sidste undervisningstime er fleksibel, og du kan lægge den, helt når du vil, før næste kursusgang. Her arbejder du selv med en række materialer, som underviseren giver dig, så du er klædt på, til du møder de andre i 'klassen'. Det giver plads til at vi kan tale sammen, når vi mødes, og du har ro til at arbejde alene med sproget derhjemme bl.a. med selvrettende øvelser.
De to undervisningstimer i 'klassen' er selvfølgelig opdelt af et frikvarter, hvor du kan småsnakke med underviseren eller dine medkursister online, ligesom hvis der havde været tale om et fysisk kursus.
Du kan finde link til Zoom på vores læringsplatform Moodle.
Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får også adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:
- se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde
- se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer som fx videoer
- kommunikere med din underviser og dine medkursister
- følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset
LærebøgerInspire 1: Livre de l'élève (ISBN 9782015135755)
Inspire 1: Cahier d'activités (ISBN 9782015135762)
Der findes også en digital udgave af bøgerne.
Vi bruger bøgerne på 4 trin fra A1.1 til A1.4.
Vi læser kap. 1-9.
De giver et godt indblik i Frankrig, fransk kultur og fransktalende lande.
Dette franske lærebogssystem har også et onlineunivers Parcours digital (A1), samt lyd- og videofiler. Der er også rettevejledninger, transskriptioner og en ordliste på bl.a. engelsk.
Du kan fx købe bøgerne i Den Franske Bogcafé, denfranskebogcafe.dk. Her får Studieskolens kursister 5 % på bøger.
På A1-niveaet får du også adgang til Grammaludique A1, som er en skattekiste af selvrettende øvelser, som vores undervisere har sat sammen til dig. Der er en række forskellige emner, som du på egen hånd kan gå på opdagelse i, hvis du har tid og lyst til mere end de almindelige lektier.
PraktiskDu skal sætte tid af hver uge til at lave hjemmearbejde og 45 minutter til den fleksible lektion.
Description in EnglishFrench for beginners - onlineIf you don't speak any French at all and would like to, then this is the course for you. By the end of the course, you will be able to have small conversations in French about yourself, your work and your family. You will also learn numbers, months and greetings in French. And you will learn to spell out words. You will practise a lot of useful words and phrases, so you can shop at the market, order some food and drinks at a bar and ask your way around the next time you're in a French-speaking country.
We focus on speaking as much French as possible in class, so it's okay if you don't speak much Danish.
Please note that this is an online course.
Der er 8-12 deltagere på holdet.
Ingen undervisning 16/2.