A2.4 Russisk for let øvede
| Start | 17.09.2026 |
| Periode | 17.09.2026 til 14.01.2027 |
| Lektioner | 30 |
| Hold nr.: | 1595-26 |
| Underviser |
cand.mag.
Lioudmila Trier |
|
|
|
| Sted | Vognmagergade 8, 2. sal |
| Lokale | V236 |
| Tid |
tor 18.20 - 20.00 |
| Pris | kr. 2.400 |
| Nedsat pris | kr. 2.220 |
| Tid |
tor 18.20 - 20.00 |
Tal om livets glæder og skuffelser på russiskFor dig, der allerede kan en del russisk. På dette kursus får du det sidste nøk inden mellemniveauet. Du lærer at tale russisk mere naturligt og med flere nuancer. Vi taler om dagens Rusland, Ruslands historie og om nyheder, kultur og samfund gennem forskellige teksttyper - vi læser lettere avisartikler, lytter til sange og læser digte.
Undervisningen er en blanding af klasseundervisning, gruppe- og pararbejde. Undervisningen foregår på russisk og dansk. Vi lægger vægt på tale og samtale. Du træner udtale via sange/digte og forståelse via lytteøvelser og autentisk russisk materiale fra russiske medier. Du repeterer og udvider dine grammatiske færdigheder via supplerende øvelser.
Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:
- se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde
- se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer
- kommunikere med din underviser og dine medkursister
- følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset
Praktiske oplysningerUndervisningsmateriale: 'Po-russki - legko!2' (A1-A2), ISBN 9785907390201. Vi starter med kapitel 17. Du kan købe bogen på ruslania.com.
Underviseren uddeler løbende ekstra materiale med grammatik, udtale- og lytteøvelser, der passer til bogens emner.
På kurset møder du folk, der rejser eller har planer om at rejse til lande, hvor russisk stadig er lingua franca. Nogle har russisktalende familie, partner eller kollegaer eller interesserer sig for sprog, kultur og det moderne Rusland og vil gerne have flere nuancer på deres viden og forestilling om russisk og Rusland.
Forberedelsestid: ca. 2 timer om ugen.