B1 Spansk grammatik – få styr på datiderne
| Start | 28.02.2026 |
| Periode | 28.02.2026 til 21.03.2026 |
| Lektioner | 12 |
| Hold nr.: | 3337-26 |
| Underviser |
cand.mag.
Beatriz Molina Alcántara |
|
|
|
| Sted | Borgergade 12, 1. Sal |
| Lokale | 117 |
| Tid |
lør 10.00 - 12.30 |
| Pris | kr. 1.200 |
| Nedsat pris | kr. 1.110 |
| Tid |
lør 10.00 - 12.30 |
Kurset for dig, der gerne vil blive bedre til at bruge de spanske datiderPå spansk er der fire datider, og det kan være svært at lære - og huske - hvordan og hvornår, du skal bruge dem. Derfor har vi lavet et kort kursus med fokus på de fire datider til dig, der gerne vil blive skarpere til at bruge dem rigtigt.
De fire datider, du arbejder med, er:
- pretérito perfecto - førnutid
- pretérito indefinido - datid
- pretérito imperfecto - ikke afsluttet datid
- pretérito pluscuamperfecto - førdatid
På kurset ser vi selvfølgelig på, hvordan hver datid anvendes for sig. Men vores fokus er på det allervigtigste, nemlig hvordan du aktivt bruger datiderne, når du taler spansk. Fra starten arbejder vi med bøjningerne og de tidsmarkører, der hører til hver datid. Du lærer at bruge de forskellige datider korrekt gennem korte mundtlige fremlæggelser og samtaleøvelser i par og små grupper.
På kurset lærer du fx at
- bruge pretérito perfecto, når du taler om oplevelser i fortiden og handlinger i den nære fortid
- bruge pretérito indefinido, når du taler om afsluttede handlinger i fortiden
- bruge pretérito imperfecto, når du beskriver tidligere vaner og afsluttede handlinger
- bruge pretérito pluscuamperfecto, når du henviser til noget, du gjorde, inden du gjorde noget andet
- anvende de fire datider på en sammenhængende måde i en samtale
Som altid på Studieskolen er der fokus på, at du taler sproget meget, og det gælder også på dette grammatikkursus. Under kurset kommer vi så langt, vi kan med spansk, og hvis der er brug for det, supplerer din underviser på dansk.
KursusmaterialeVi arbejder med specielt udviklet materiale, som din underviser uddeler, og som er inkluderet i kursusprisen.
Få samlet overblik over kurset og materialerneDu får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:
- se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde
- se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer
- kommunikere med din underviser og dine medkursister
- følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset
Praktiske oplysninger Kurset er for dig, der har lært spansk op til niveau B1.6, er i gang med et B1-kursus nu eller på anden vis allerede kan spansk på B1-niveau. Hvis du gerne vil blive bedre til at tale i datid på spansk, så kom med her.
Der er mellem 8 -14 kursister på holdet.
Forberedelsestid: ca. 2 timer om ugen.