Menu

Samtalecafé
DU3 modul 1 og 2

Start
mandag 13. oktober
Pris
kr. 0
Lektioner
6
Start 13.10.2025
Periode 13.10.2025 til 15.10.2025
Lektioner 6
Hold nr.: 9126-25
Underviser BA Joseph Sinaki
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 111
Tid man 17.30 - 20.00
ons 17.30 - 20.00
Pris kr. 0
Tid man 17.30 - 20.00
ons 17.30 - 20.00

Tal mere dansk i vores samtalecafé
Har du brug for at øve dig i at tale dansk? Så vær med i vores samtalecafé.
Det kræver meget øvelse at tale dansk spontant i hverdagen - på kurset er der god tid til, at du kan øve dig.
Vi arbejder med samtale på dansk i konkrete situationer, som du kan bruge i din hverdag derhjemme, og når du skal smalltalke på arbejde.
Samtalerne tager udgangspunkt i forskellige emner, som din underviser præsenterer.
Din underviser står for oplægget og sørger for, at du har noget at tale om med de andre kursister på holdet.

Der er 5-22 kursister på holdet.

Joseph Sinaki

Joseph anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Jeg har tidligere boet på Christianshavn, og jeg synes det er et dejligt område. Jeg kan godt lide at gå tur ved voldene og tænke tilbage til den tid, hvor voldanlægget skulle beskytte København. For at kunne sætte sig ind i, hvordan livet formede sig i København kort før midten af forrige århundrede, må man gøre sig klart, at byen var en fæstning. Hele vejen rundt om byen lå en vold, som skrånede ned i en bred voldgrav og al adgang til og fra byen måtte derfor ske gennem en af de fire snævre porte; Østerport, Nørreport, Vesterport og Amagerport.”

Hvem er din danske yndlingskunstner?
”Jeg vil nævne Bille August, som er min yndlingsfilminstruktør.
Han har to gange vundet Den Gyldne Palme for filmene ’Pelle Erobreren’ og ’Den gode vilje’. For førstnævnte vandt han desuden en Oscar og en Golden Globe for bedste udenlandske film.
Bille Augusts emnevalg demonstrerer en klassisk humanisme, hvilket eksempelvis ses i hans filmatisering af Martin Andersen Nexøs roman ’Pelle Erobreren’. Her skildrer han det unge menneskes eksistens og mødet med den voksne verdens brutalitet. Barnet betragtes i øjenhøjde med loyalitet, og dets følelsesliv registreres med samme seriøsitet som de voksnes. Alt sammen fortalt igennem et malerisk filmsprog, da hvert billede i filmen er som taget ud af et kunstmaleri fra fortællingens historiske samtid.”

Vis mereVis mindre

Samtalecafé
DU3 modul 1 og 2

13. oktober - 15. oktober

Tilmeld