Udtale for skandinaviske kursister
DU3 modul 3 og 4
Start | 15.10.2025 |
Periode | 15.10.2025 til 15.10.2025 |
Lektioner | 3 |
Hold nr.: | 9153-25 |
Underviser |
BA
Mikael Bøgel Fabrin |
|
|
Sted | Borgergade 12, 1. sal |
Lokale | 119 |
Tid |
ons 17.30 - 20.00 |
Pris | kr. 0 |
Tid |
ons 17.30 - 20.00 |

Når ordene ligner, men lydene driller - dansk udtale for skandinaver
Kom med til en aften med fuld fokus på udtalen - for dig, der taler et andet skandinavisk sprog.
For mange af vores skandinaviske kursister er det udtalen, der er vigtigst at arbejde på, når du skal lære dansk. Mange ord ligner dit modersmål - men udtales helt anderledes. Denne aften er dedikeret til at øve nogle af de væsentligste forskelle, så du kan komme endnu tættere på at ramme den danske udtale.
På dansk er der mange 'hemmelige' lyde, som adskiller sig fra de øvrige skandinaviske sprog. Måske bliver du rigtig god til at lyde dansk i sætningen 'Katten løber i natten', når du har øvet de tryksvage endelser med os. Vi ser også på det tryksvage -e i slutningen af ord (fx kaffe, spise, løbe).
Vi kommer også til at arbejde med prosodi, særligt melodi og stød, samt nogle af de bogstaver, der udtales anderledes på dansk, fx d, r, k og g.
Vær med til en aften, hvor vi træner sammen på tværs af skandi-hold. Mød nye medkursister og få en masse tips og tricks til, hvordan du kan arbejde videre med din danske udtale.
Der er 5-22 kursister på holdet