Menu

Online: Diskussionsklub
DU3 modul 4 og 5

Start
mandag 21. juli
Pris
kr. 0
Lektioner
18
Start 21.07.2025
Periode 21.07.2025 til 06.08.2025
Lektioner 18
Hold nr.: 8165-25
Underviser cand.mag. Bent Holshagen Hemmingsen
 
Sted online
Lokale Zoom
Tid man 17.30 - 20.00
ons 17.30 - 20.00
Pris kr. 0
Tid man 17.30 - 20.00
ons 17.30 - 20.00

Bliv mester i argumentation og debat på dansk
Dette onlinekursus er designet specielt til kursister på de højere niveauer, der ønsker at finpudse deres evner i at argumentere og diskutere på dansk.
Vi fokuserer på avanceret samtaletræning og lærer dig at bruge sproglige markører for enighed og uenighed effektivt.

Vi arbejder bl.a. med:


  • Hvordan bygger man et argument op? Lær at opbygge stærke og overbevisende argumenter, der gør dig i stand til at deltage i komplekse diskussioner. Vi kommer også ind på aktiv lytning og anvender sproglige værktøjer, der gør dig i stand til at navigere i diskussioner

  • Lytte- og responsteknikker: Øv dig i at lytte aktivt til din samtalepartners argumenter og give konstruktiv og relevant respons.

  • Sproglige markører: Forstå og anvend de sproglige værktøjer, der viser enighed og uenighed i samtaler. Det er nemlig essentielt, når du skal navigere i diskussioner og debatter.



Aktuelle emner
Vi tager fat på aktuelle samfundsemner og diskuterer dem indgående på dansk. Dette giver dig mulighed for at øve dine debatfærdigheder i en kontekst, der afspejler virkelige samtaler og debatter.

Teknikken arbejder for dig
Du behøver ikke være en teknikhaj for at deltage, men din oplevelse af undervisningen bliver bedst, hvis dit webkamera og din mikrofon er af en rimelig kvalitet.  
Som onlinekursist deltager du i undervisningen i Zooms virtuelle klasseværelse, hvor du både kan tale med din underviser, række hånden op og arbejde i mindre grupper med de andre kursister. 

Dette kursus er ideelt for dig, der allerede har et godt greb om dansk, men som ønsker at tage dine færdigheder til næste niveau ved at lære at argumentere og diskutere.
Vi glæder os til at byde dig velkommen og hjælpe dig med at blive en mester i dansk argumentation og debat!

Der er 5-22 kursister på holdet.

Bent Holshagen Hemmingsen

Bent anbefaler:
Har du noget god yndlingsmusik?

"Jeg lytter meget til elektronisk musik og jazz og lader aldrig en koncert med Squarepusher gå mig forbi, Mine gamle Chick Corea-vinyler får stadig ofte en rundtur på pladespilleren. Man kan også finde mig på fx La Fontaine, den skønne jazzklub i Kompagnistræde i indre by, eller til Copenhagen Jazz Festival. Jeg er der også altid, hvis Kresten Osgood er ude for at slå på trommer."

Hvad er din yndlingslitteratur?
"De bøger, jeg læser, handler mest om tid, sprog og identitet, men jeg prøver også at snige lidt skønlitteratur ind. For tiden har jeg Natsume Sosekis "Kokoro" og Kurt Vonneguts "Player Piano" med i tasken til mine S-togs-rejser."

Vis mereVis mindre

Online: Diskussionsklub
DU3 modul 4 og 5

21. juli - 6. august

Tilmeld