Strikkeklub / Knitting Club

Dato
23.10.2026
Pris
kr. 0
Start 23.10.2026
Lektioner 2
Arrangement nr. 09058-26
 
Sted Gothersgade 14, 1. Sal
Pris kr. 0

Scroll down for English description

Strikkeklubben er tilbage – kom og vær med til hygge og strikHvis du elsker at strikke og hækle – eller hvis du lige er begyndt – så kom til en rigtig hyggelig gang eftermiddagsstrik på Studieskolen i Borgergade.

Vi har både hæklepinde, strikkepinde og garn, men hvis du selv er i gang med et strikkeprojekt, så tag det endelig med. Du er også velkommen, selvom du aldrig har prøvet at strikke før. Du skal nok få en grunding introduktion – og forhåbentlig nogle hyggelige samtaler undervejs.

PraktiskArrangementet foregår på både dansk og engelsk.
Det er gratis, men du skal tilmelde dig på forhånd. Alle Studieskolens kursister er velkomne – både dig, der lærer dansk, og dig, der lærer et andet sprog.

Det foregår:
Fredag den 23. oktober kl. 15.30-17.30.
Studieskolen, Borgergade 12
Du kan se lokalet på skærmen ved indgangen.




Our knitting club is back – join us for hygge and knittingIf you love to knit – or if you’ve just started – come along for a lovely afternoon of knitting at Studieskolen in Borgergade.

We have needles as well as yarn, but if you’re already working on a knitting project, feel free to bring it with you. You’re also very welcome even if you’ve never knitted before. You’ll get a proper introduction – and hopefully enjoy some pleasant conversation along the way.

Practical informationThe event will be in both Danish and English.
It’s free, but you need to sign up in advance. All Studieskolen’s students are welcome – whether you’re learning Danish or another language.

Time and place:
Friday 23 October, 15:30-17:30
Studieskolen, Borgergade 12
You can see the room number on the screen by the entrance.

Ina Sophia Ring

Ina anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Danmark har ikke nogen bjerge, og det ved jeg godt kan være skuffende. Men der er stadig muligheder for at komme lidt til vejrs i København, fx har Zoologisk Have på Frederiksberg et tårn med udsigt, og det har Vor Frelsers Kirke på Christianshavn også.
I den mere eksotiske afdeling er der også en affaldsforbrænding med mulighed for, at du klatrer op på toppen af den – nemlig Copenhill.”

Har du et yndlingssted uden for København?
”Udenfor København vil jeg anbefale at tage til Skovtårnet på Sydsjælland eller gå tur oppe blandt trætoppene på Egeskov Slot på Fyn.
På billedet er jeg på vej gennem skoven til Skovtårnet i min flyverdragt, som er et fantastisk værn mod den våde danske vinterkulde.”

Vis mereVis mindre

Bodil Tvede

Bodil anbefaler:
Hvad er dine yndlingssteder i København?
"Assistens Kirkegård er et af de fine, grønne åndehuller, som København er så fuld af. De fleste haster igennem alleen med de høje poppeltræer, men hvis man har tid, kan man sagtens finde ro imellem gravene i den gamle del.
H.C. Andersen og Kierkegaard ligger her, men man kan også gå på udkig efter foregangskvinden og -læreren Charlotte Klein eller den danske stuntkvinde Emilie Sannom.
Prøv også at finde Master Fatmans magiske gravsten, og tag en bog med til en af bænkene under de gamle træer.
I sommermånederne er der gratis rundvisninger, men der er også lydvandringer og digitale guides på kk.dk.

Cinemateket er et andet inspirerende sted. Det er ledet af filmnørder, som sørger for, at man fx får muligheden for at se glemte stumfilm, film fra Litauen, storfilm fra 80'erne, obskure kultfilm eller nye dokumentarfilm.
Ofte vil der være oplæg fra filmeksperter eller talks med instruktører, så man kan roligt tage chancen og blive inspireret, provokeret eller glædeligt overrasket.
De har fx også Danish on a Sunday, hvor de viser danske film med engelske undertekster.
Og man kan som biografgænger på Cinemateket ønske film, som man gerne vil se eller gense på det store lærred."
Vis mereVis mindre

Strikkeklub / Knitting Club

Tilmeld