Menu

Tyrkisk film og debat: Omfavn mig måne - et poetisk møde med tyrkisk kultur og musik

Dato
26.09.2025
Pris
kr. 0
Start 26.09.2025
Lektioner 2
Arrangement nr. 1549-25
 
Sted Borgergade 14, 1. Sal
Pris kr. 0

Tyrkisk film og debat: Omfavn mig måne - et poetisk møde med tyrkisk kultur og musik
Vil du gerne med på en rejse ind i Anatolien og opleve tyrkisk kultur og musik gennem en poetisk og tankevækkende film? Så kom til denne filmvisning og deltag i den efterfølgende debat.


Omfavn mig måne (2002), instrueret af Elisabeth Rygård, skildrer den syvårige dreng Osman, som vokser op i en lille tyrkisk landsby. Da hans forældre rejser til Danmark for at skabe en bedre fremtid, efterlades Osman i hjemlandet – og hans hverdag forandres.
Filmen tager os med ind i et traditionelt tyrkisk landsbymiljø, hvor skikke, ære og familie spiller en stor rolle. Gennem Osmans oplevelser får vi et indblik i kulturelle værdier, som får stor betydning for hans barndom og opfattelse af verden.
Tyrkisk folkemusik har en central plads i filmen. Musikken er med til at forstærke følelsen af længsel og samhørighed og er inspireret af en særlig form for tyrkisk poesi, der med sine rødder i Anatolien har været med til at forme tyrkisk kultur.
Efter filmen inviterer vi til debat: Hvad siger filmen om migration? Hvilken rolle spiller kultur og musik for identitet og fællesskab? Og hvad kan vi lære om tyrkisk kultur – og måske om os selv - gennem Osmans historie?
Filmen er på tyrkisk med danske undertekster.
Tom Fagerland, underviser og oversætter, står for arrangementet og leder den efterfølgende debat.

Det foregår:
Studieskolen
Borgergade 12, 1. sal, lokale 127
fredag den 26/9 kl. 16.00-18.00


Det er gratis, men vi beder dig tilmelde dig i forvejen.

Tom Fagerland

Tom anbefaler sit yndlingssted i København og omegn
"Kalvebod Fælled på Vestamager er et af mine yndlingssteder. Jeg kan godt lide den vilde natur, og det er et fantastisk sted at cykle, særligt når det ikke regner, og der er medvind på cykelstierne 😊 Man kan også tage på picnic om sommeren eller besøge Naturcenter Amager, der ligger midt på fælleden. Her er der som regel nogle sjove aktiviteter for hele familien. Kan helt klart anbefales.

Om vinteren kan jeg godt lide at tage på museer eller udstillinger. Glyptoteket er et godt sted at tage hen. Udover de smukke skulpturer er der en fantastisk vinterhave med store palmer og en lille hyggelig café. Oppe fra tagterrassen er der er også en flot udsigt ud over Tivoli og resten af byen. Og så er der gratis adgang om tirsdagen!"

Vis mereVis mindre

Tyrkisk film og debat: Omfavn mig måne - et poetisk møde med tyrkisk kultur og musik

Tilmeld