
Det blev en eftermiddag, hvor mennesker mødtes på tværs af sprog – og på tværs af alder og nationalitet.
Vores undervisere sørgede for trygge rammer og små sjove aktiviteter, der satte gang i snakken. Vi satte danskere, der lærer italiensk eller spansk, sammen med italiensk- eller spansktalende, der lærer dansk.

Alle blev en god oplevelse rigere, og mange fik også mere end det: de fandt en sprogpartner at mødes med fremover. En ny ven at drikke kaffe med, en at øve samtaler med – en, der kan åbne døren til både sproget og kulturen.
Hos Studieskolen har vi hvert år mange tusind mennesker, der lærer sprog hos os. Vi brænder for at gøre mødet mellem sprog og kulturer let og vellykket, og vores sprogpartnercafé er et godt eksempel på, hvordan sproget kan være nøglen til både læring, fællesskab og nye venskaber.

