Menu

A2.3 Fransk for let øvede (trin 3 af 6)

Start
onsdag 19. november
Pris
kr. 1.665
Nedsat pris
kr. 1.505
Lektioner
27
Start 19.11.2025
Periode 19.11.2025 til 28.01.2026
Lektioner 27
Hold nr.: B1223-25
Underviser cand.mag. Fabienne Baujault Borresen
 
Sted Vognmagergade 8, Stuen
Lokale V028
Tid ons 17.30 - 20.00
Pris kr. 1.665
Nedsat pris kr. 1.505
Tid ons 17.30 - 20.00

Bliv tryg på fransk
Nu er du godt i gang med fransk. Du kan tale i nutid og give udtryk for fremtidige planer, og du lærer at skelne mellem de to datider på fransk. Vi har fokus på, at du yderligere udvikler dit ordforråd og bruger sproget mere sammenhængende og aktivt, så du bliver mere tryg, når du taler fransk. Glæder du dig til næste gang, du står i Frankrig eller et andet fransktalende land og er blevet meget mere sikker på fransk? Du kan også øve dig i en del café- og restaurationssituationer i København. Prøv at bestille på fransk de franske steder i København. De fleste fransktalende bliver meget glade, når du prøver at tale fransk så smukt og præcist som muligt. Du får pudset din udtale af på dette hold og bliver bedre til at forstå talt fransk.
Du lærer også at:


  • at bruge biord som 'aldrig, nogle gange, ofte og altid'

  • flere høflighedsudtryk som je vous en prie

  • at udtrykke dine holdninger mere nuanceret

  • at tale om forskelle mellem Danmark og Frankrig

  • flere overtrækninger i udtalen

  • at fortælle om begivenheder, der har fundet sted

  • at bruge intonationen til at understrege dine pointer



Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:

  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer som fx videoer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset


Lærebøger
Inspire 2: Livre de l'élève (ISBN 9782015135793).
Inspire 2: Cahier d'activités (ISBN 9782015135809).
Der findes også en digital udgave af bøgerne.
Vi bruger bøgerne på seks trin: A2.1-A2.6. Dette franske lærebogssystem har også et onlineunivers, Parcours digital (A2), og lyd- og videofiler. Der er også rettevejledninger, transskriptioner og en ordliste på bl.a. engelsk.
Du kan fx købe bøgerne i Den Franske Bogcafé, denfranskebogcafe.dk. Her får Studieskolens kursister en rabat på 5 % på bøger.
På A2-niveaet får du også adgang til Grammaludique, som er en skattekiste af selvrettende øvelser, som vores undervisere har sat sammen til dig. Der er 24 forskellige emner, hvor du på egen hånd kan gå på opdagelse i, hvis du har tid og lyst til mere end de almindelige lektier.


Praktiske oplysninger
På kurset møder du typisk mennesker, der rejser eller har planer om at rejse til Frankrig eller fransktalende lande, har fransktalende familie eller partner eller interesserer sig for sprog, og som er optaget af kultur og samfundsspørgsmål. Vores kursister har en høj fremmødeprocent og er meget optaget af at lære fransk i en god stemning, hvor der er let til latter, hvis grammatikken eller udtalen driller.
Kurset er for dig, der har fulgt undervisningen på niveau A2.2, eller som behersker fransk på et grundlæggende niveau, og som nu ønsker at forbedre din evne til at kommunikere på sproget. Er du i tvivl om dit niveau, så tag den grundige test på studieskolen.dk/sprogtest.
Dette hold er oprindeligt et dobbelthold A2.2 og A2.3. Nu er vi nået til anden del A2.3, og der er ledige pladser.
Forberedelsestid: ca. 2 timer om ugen.

Fabienne Baujault Borresen

Fabienne er fransk og har boet i Danmark det meste af sit voksenliv. Hun er uddannet cand.mag. i fransk og fremmedsprogspædagogik fra Københavns Universitet. Desuden er hun uddannet cand.phil. i Nordisk filologi fra Sorbonne Universitet i Paris.

Fabienne er en erfaren og dedikeret formidler af fransk sprog og kultur. Hun er meget nysgerrig på pædagogisk udvikling, og hun henter inspiration i kurser og faglitteratur. Hun følger med i, hvad der rører sig i Frankrig og andre fransktalende lande og inddrager det så meget som muligt i sin undervisning.

Fabienne har desuden en solid forfatterkarriere bag sig. Hun har udgivet en række undervisningsmaterialer til fransk i grundskolen samt flere easy readers, som er bearbejdede udgaver af franske romaner. Sidste skud på stammen er en lærebog og parlør i ét til undervisning og selvstudium for unge og voksne.

Du kan følge Fabienne på Instagram og se hendes korte videoer, hvor hun præsenter noget eller fortæller om en begivenhed på fransk.
Vis mereVis mindre

A2.3 Fransk for let øvede (trin 3 af 6)

19. november - 28. januar

Tilmeld