Menu

Udtaleværksted
DU3 modul 4 og 5

Start
onsdag 2. juli
Pris
kr. 0
Lektioner
18
Start 02.07.2025
Periode 02.07.2025 til 18.07.2025
Lektioner 18
Hold nr.: 8106-25
Underviser cand.mag. Bent Børme
cand.mag. Pernille Lykke Jepsen
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 110
Tid ons 09.00 - 11.35
fre 09.00 - 11.35
Pris kr. 0
Tid ons 09.00 - 11.35
fre 09.00 - 11.35

Få finpudset din danske udtale
Har du brug for at finpudse din udtale på dansk? Kom med til en intensiv aften, hvor vi arbejder med udtale for de højere niveauer.  
Vi fokuserer fx på prosodi og brug af intonation, når pointen skal understreges.  
Vi arbejder også med rytmen i sproget, når det bliver mere komplekst med længere taleture. Er der enkeltlyde, du stadig har svært ved, arbejder vi også med det.  

Vi tilpasser undervisningen til dine og dine medkursisters behov og færdigheder og arbejder både individuelt og i grupper. Vi arbejder både teoretisk og praktisk, så du ikke kun forstår principperne bag god udtale, men også får mulighed for at øve dig i praksis. 

Vores mål er klart!
Vi vil hjælpe dig med at blive forstået, når du taler dansk på din arbejdsplads, på dit studie eller med din danske familie og venner. 

Der er 5-22 kursister på holdet.

Bent Børme

Pernille Lykke Jepsen

Pernille anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Jeg bor på Vesterbro i København.
Jeg kan godt lide at sidde på et trappetrin i mit kvarter. Her drikker jeg min medbragte kaffe og læser i en bog, mens solen når ned over tagene og luner mit ansigt.
Jeg er også vild med Københavns mange steder ved vandet. Her kigger jeg så langt ud i horisonten, at vand og himmel når hinanden bag en bro, en kajak, badende, en båd - eller en svævende fugl.
Jeg føler mig hjemme på Kunsthal Charlottenborg. Her genkender jeg følelser og tanker, som jeg ikke længere er alene med. De mange nutidige kunstneres kunstværker provokerer og inspirerer mig. Jeg beundrer dem.
Jeg tager gerne med venner eller familie på endagsferie i København. Her oplever vi kendte eller ukendte steder sammen. En begivenhed på Facebook eller Instagram får os måske til at pakke en lille taske og tage ud for at opleve København.
Jeg ér her i København.”


Har du en dansk yndlingsbog?
”Jeg kan vældig godt lide Inger Christensens ’Alfabet’ som er en digtsamling, der starter med:

1 abrikostræerne
abrikostræerne findes, abrikostræerne findes

2 bregnerne
bregnerne findes; og brombær, brombær og brom findes; og brinten, brinten.

Digtsamlingen udvikler sig i en rytme båret frem af alfabetets rækkefølge og Fibonaccis talsystem. Med smukke ord får du en fin tur ud i en verden, du kender og ser på ny.”

Vis mereVis mindre

Udtaleværksted
DU3 modul 4 og 5

2. juli - 18. juli

Tilmeld