Menu

Turbo på grammatikken
DU3 modul 3 og 4

Start
mandag 21. juli
Pris
kr. 0
Lektioner
18
Start 21.07.2025
Periode 21.07.2025 til 08.08.2025
Lektioner 18
Hold nr.: 8156-25
Underviser cand.mag. Jamal Joudeh
cand.mag. Christina Gudmand
 
Sted Borgergade 12, 1. sal
Lokale 109
Tid man 09.00 - 11.35
fre 09.00 - 11.35
Pris kr. 0
Tid man 09.00 - 11.35
fre 09.00 - 11.35

Mere dansk grammatik
Har du brug for at få øvet dine grammatiske færdigheder? Så er dette kursus perfekt til dig! På kurset her bygger vi oven på basisgrammatikken og arbejder videre med de mere komplekse strukturer.  
Vi arbejder fx med:

     
  • Sætninger: Lær, hvordan du konstruerer korrekte og varierede sætninger. 
  •  
  • Ordklasser: Få styr på de forskellige ordklasser, såsom substantiver, verber, adjektiver, adverbier og pronomener. Vi ser på, hvordan de bruges i sætninger, og hvilke funktioner de har.


Derudover vil vi dykke ned i specifikke grammatiske regler og undtagelser, der ofte volder problemer. Vi bruger en kombination af teori og praktiske øvelser for at sikre, at du forstår og kan anvende det, du lærer.  

Så tag springet og sæt turbo på din grammatik! Meld dig til kurset i dag, og bliv en mester i dansk grammatik.

Der er 5-22 kursister på holdet.

Jamal Joudeh

Jamal anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Mit yndlingssted i København er helt klart Nørrebro, der byder på forskellighed og på et pulserende byliv. Et andet dejligt sted i verden er Torino – magiens by. Cafeen Albicerin er et af mine yndlingssteder i byen.”

Hvem er din yndlingsforfatter?
”Jeg har mange yndlingsforfattere, bl.a. danske forfattere som Kim Leine og Martin Andersen Nexø, men også Gabriel García Márquez, Joseph Conrad, Umberto Eco, Naguib Mahfouz m.m.”

Vis mereVis mindre

Christina Gudmand

Christina anbefaler:

Har du et yndlingssted i København?
”København er for mig historie, atmosfære og vand. Latinerkvarteret omkring Vestergade, Studiestræde, Larsbjørnsstræde, Teglgårdsstræde og Sankt Peders Stræde er et farverigt og historisk kvarter. Et sted, hvor man bare kan slentre, indsnuse atmosfæren og mærke historiens vingesus eller besøge en af de mange genbrugs- og vintagebutikker. Derfra er der ikke langt at gå til Frue Plads – forbi Københavns Universitet, hvor Søren Kierkegaard havde sin daglige gang og holdt forelæsninger fra 1831 til 1840. Pladsen er skøn at dvæle ved om sommeren på en af bænkene med en god kop kaffe. Er det for koldt, kan man gå lige om hjørnet af Fiolstræde og få en god kop kaffe eller frokost i Paludans Bogcafé, som er en af mine yndlingscaféer i Indre By.

Jeg holder meget af at sidde på Søren Kierkegaards Plads ved Den Sorte Diamant en varm sommerdag og læse en god bog eller bare nyde udsigten til Christianshavn på den anden side. Eller også bare se på livet, som udspiller sig i kanalen med både og kajakker i alle afskygninger, der fylder vandet med liv og glade dage. Er jeg til mere ro, byder København også på mange grønne områder. Som bosiddende på Amager holder jeg af meget af en gåtur på Amager Fælled, både sommer og vinter. Det er den skønneste oase midt i storbyen med dejlig natur, søer og masser af fugleliv. På Amager er der også Amager Strandpark, hvis man er til lidt sand mellem tæerne.”

Vis mereVis mindre

Turbo på grammatikken
DU3 modul 3 og 4

21. juli - 8. august

Tilmeld