Menu

B1.4 Russisk på mellemniveau

Start
tirsdag 2. september
Pris
kr. 2.400
Nedsat pris
kr. 2.220
Lektioner
30
Start 02.09.2025
Periode 02.09.2025 til 16.12.2025
Lektioner 30
Hold nr.: 1597-25
Underviser cand.phil. Marie Nytoft
 
Sted Vognmagergade 8, 2. sal
Lokale V205
Tid tir 17.15 - 18.55
Pris kr. 2.400
Nedsat pris kr. 2.220
Tid tir 17.15 - 18.55

Bliv mere flydende og forstå flere nuancer på russisk
Dette kursus er for dig, der gerne vil være mere fri og sikker, når du taler russisk. Du bliver også bedre til at forstå sprogets nuancer.
Vi fokuserer især på samtale – både i fri dialog og gennem målrettede øvelser, der hjælper dig med at udtrykke dig mere naturligt og nuanceret.
Vi tager udgangspunkt i korte, nyere tekster fra moderne russisk litteratur og bruger dem som afsæt for samtaler om livet, relationer, glæder og skuffelser.
Du får også mulighed for at få et mere nuanceret billede af Rusland i dag gennem aktuelle artikler og fra russisksprogede medier – både fra landet selv og fra russisktalende samfund uden for landets grænser.
Din lytteforståelse og udtale bliver styrket gennem arbejde med filmklip, sange og digte, samtidig med at du får indblik i både nutidens og historiens Rusland.
Og bare rolig – grammatikken er stadig med! Vi gennemgår og bygger videre på det, du allerede har lært, så dit russisk bliver både mere præcist og sikkert.

Få samlet overblik over kurset og materialerne
Du får adgang til Moodle, der er vores online læringsplatform. Her har du et samlet overblik over hele kurset. Du har også kontakt med de andre kursister, og I kan tale om, hvad der sker på holdet. På Moodle kan du:


  • se planen over hele kurset, de enkelte undervisningsgange og hjemmearbejde

  • se undervisningsmaterialer, også ekstra materialer

  • kommunikere med din underviser og dine medkursister

  • følge med og indhente det forsømte, hvis du er fraværende i løbet af kurset



For dig, der har styr på det grundlæggende og vil videre
Kurset er for dig, der har været igennem begynderniveauet og har arbejdet med russisk i cirka 220 lektioner. Du kender de grundlæggende regler og vendinger, men ønsker at udvide dit ordforråd og blive mere sikker i både samtale og forståelse.

Praktisk info
Materialet bliver udleveret løbende gennem kurset.
Du skal regne med at bruge cirka to timer om ugen på forberedelse.
Deltagerne kommer ofte med meget forskellige baggrunde. Nogle har russisktalende familie eller kolleger, andre planlægger rejser til russisktalende lande, og mange er drevet af ren nysgerrighed og interesse for sproget, kulturen og det moderne Rusland.

Der er 10-16 kursister på holdet.

Marie Nytoft

Marie Nytoft er cand.phil. i russisk og underviser ud over Studieskolen også på Udenrigsministeriet. Hun har mange års undervisningserfaring, deriblandt fra Copenhagen Business School. Derudover arbejder hun som rejseguide, tolk og oversætter.

Marie anbefaler lige nu:
Mad og drikke: ”Vodka og saltagurker, det ved man hvad er, evt. suppleret med marinerede og saltede svampe! Hvilken vodka? Enten den helt almindelige eller eventuelt en Pertsovka med chili og en anelse honning.”

Sted: ”Sankt Petersborg, Sankt Petersborg, Sankt Petersborg...”

Litteratur: ”Hvis jeg skal holde mig til oversatte samtidige forfattere, vil jeg anbefale Aleksijevitj, Sorokin, Pelevin og Slapovskij. Hvis vi tager noget lidt ældre, kan man ikke komme uden om Bulgakovs mesterværk ’Mesteren og Margarita’ og Venedikt Erofejevs filosofiske drukroman ’Moskva-Petushki’. I det hele taget skal man ikke spørge mig om russisk litteratur, for det hænder, at jeg ikke er til at stoppe…”

Vis mereVis mindre

B1.4 Russisk på mellemniveau

2. september - 16. december

Tilmeld